Voda v Dudinciach ako liečivý multitalent

Voda v Dudinciach ako liečivý multitalent

Dnes vás zavedieme do  kúpeľov Dudince, ktoré sa nachádzajú v Banskobystrickom kraji. Prvá zmienka o tomto meste pochádza už z roku 1284 a spája sa s existenciou rímskych kúpeľov. Kúpele v Dudinciach vo svojich dielach opísali mnohí spisovatelia.

Prvý ich spomenul Wernher v svojom diele Správa o podivuhodných vodách Uhorska. Vlastníkom kúpeľov bola rodina Koháryovcov. Táto šľachtická rodina však využívala kúpele len na ambulantnú liečbu a tak rozvoj kúpeľov veľmi nenapredoval. Až v roku 1951 začalo rozsiahle budovanie kúpeľného centra a to postavením prvého kúpeľného domu s vaňovými oddeleniami. Vďaka tomu onedlho Dudince dostali štatút kúpeľného mesta. V súčasnosti kúpele tvoria jeden veľký komplex, ktorý je zložený z liečebného domu Smaragd a Rubín, ktorý ponúka nie len ubytovanie, ale aj liečebné procedúry pod jednou strechou. Kúpele disponujú vzácnou mineralizovanou vodou, ktorá je známa aj v zahraničí. Patrí medzi najvzácnejšie vody na svete.  Ojedinelá kombinácia oxidu uhličitého a sírovodíka umožňuje liečbu rôznych ochorení súčasne. Vodu podobného zloženia nájdete v Európe už len vo Vichy (Francúzsko).

Kúpele Dudince sa nachádzajú v nadmorskej výške 140 m n. m., na upätí Krupinskej planiny na juhozápade stredného Slovenska. Najvyšším bodom je pahorok Gestenec (179,5 m n.m.), najnižším koryto rieky Štiavnica.  Dudince patria medzi oblasti Slovenska s najteplejšou klímou, v roku majú priemerne 50 letných dní s teplotami presahujúcimi 25 °C. Vďaka zemepisnej polohe sa vyznačujú veľkým počtom slnečných dní v roku, malou oblačnosťou a častým bezvetrím.

Liečba už pred dvoma tisícročiami

Dudinská voda pomáha pacientom trpiacim rôznymi zdravotnými problémami, ale pomáha aj zdravým v dokonalej relaxácií. O jej výnimočnosti sa rozpráva viacero príbehov. Napríklad aj ten o magickej sile víly Dudinky, rozprávkovej bytosti, ktorá touto vodou vrátila život synovi rímskeho vojvodcu a ponechala jej liečivú moc aj pre nasledujúce generácie. Už v 18. storočí sa dudinská voda, ako uvádza Matej Bel, využívala na liečbu rôznych ochorení ako reumatizmus, zápaly očí, kožné ochorenia či choroby tráviacich orgánov. Od roku 1894 boli miestne pramene uznané ako liečivé. Podzemný poklad sa spočiatku využíval prevažne na pitné kúry, v dvadsiatom storočí bola dudinská voda dokonca plnená do fliaš a exportovaná do Ameriky a Egypta.

V súčasnosti sú Dudince s počtom obyvateľov približne 1500 najmenším slovenským mestom. Kúpele sa pýšia hneď dvoma superlatívmi – sú medzi najmladšími a zároveň najstaršími kúpeľmi na Slovensku. K najmladším patria preto, že sa tu začali budovať liečebné domy až v novodobej histórii, a k zasa najstaršími preto, lebo miestny minerálny prameň pomáhal ľuďom pri liečení už pred dvoma tisícročiami.

O dudinskej vode sa dá povedať, že je multifunkčná aj vďaka vzájomnému pôsobeniu oxidu uhličitého a sírovodíka. Prichádzajú sem ľudia s rôznymi diagnózami. Najčastejšie ide o ochorenia pohybového aparátu, či už chronické, alebo reumatologické, po operáciách na pohybovom aparáte a nervovom aparáte či periférnom, alebo centrálnom nervovom systéme a ďalšou skupinou klientov sú pacienti so srdcovo- cievnymi ochoreniami. Okrem týchto indikácií sem prichádzajú aj ľudia, ktorí trpia chorobami z povolania a následkami profesionálneho preťaženia.

Rozhýbe vaše telo

Vysoká mineralizácia dudinskej minerálnej vody s kombináciou oxidu uhličitého a sírovodíka predurčuje našu minerálnu vodu na liečbu ochorení pohybového aparátu. Bolo dokázané, že rezorbovaná síra pôsobí v spojivovom tkanive tým viac, čím viac je toto tkanivo poškodené, hovorí sa o takzvanom sírnom hlade reumatikov.

Účinok sírovodíkového kúpeľa zabezpečuje liečbu poškodených kostí, chrupaviek, dochádza k relaxácii svalov a šliach, ustupujú bolesti a zlepšuje sa aktivita pohybového aparátu. Základom liečby pohybových problémov je kúpeľ v minerálnej liečivej vode vo forme vaňového alebo bazénového kúpeľa. V Dudinciach nájdete aj rôzne druhy masáží, elektroliečby, magnetoterapie a vodoliečby. Ďalším dôležitým faktorom v liečbe pohybového aparátu je vhodne zvolená pohybová aktivita vzhľadom na zdravotný stav. Kúpele vyhľadávajú aj ľudia so srdcovo-cievnymi ochoreniam. Na srdce pôsobí liečivo najmä oxid uhličitý, ktorý sa nachádza v dudinskej vode. Výrazne zvyšuje prekrvenie kože, dokáže znížiť srdcovú frekvenciu, zlepšiť prácu srdca, zvýšiť flexibilitu červených krviniek, a tým aj zlepšiť zloženie krvnej plazmy a znížiť tlak.

 K základným procedúram patria minerálne vaňové a bazénové kúpele. K druhej skupine procedúr patrí pohybová liečba formou individuálneho alebo skupinového cvičenia v telocvični či bazéne. Paletu dopĺňa kompletná vodoliečba s podvodnou masážou, škótskymi strekmi a rôzne formy masáže. Z ďalších techník v kúpeľoch používajú rôzne druhy elektroliečby, ako je ultrazvuk, laser, hydrogalvan, rôzne formy elektrických liečivých prúdov, prípadne parafango alebo lokálny pieskový kúpeľ rúk. K novinkám patrí rašelinový kúpeľ, rašelinový zábal a suchý plynový uhličitý kúpeľ. Metóda posledného spočíva v napustení 150 litrov plynu kysličníka uhličitého do špeciálneho igelitového nepriedušného vreca, v ktorom pacient zotrvá 40 minút.

Relax pre zdravých

Účinky minerálnej vody môžu využiť aj návštevníci, ktorí netrpia žiadnym ochorením a chcú si len oddýchnuť. Návšteva kúpeľov je zároveň výbornou formou prevencie rôznych chorôb. Stúpa dopyt po prevencii a wellness službách. Zástupcovia kúpeľov však rozhodne argumentujú, že hlavným zameraním naďalej zostáva liečba. Pacienti tvoria približne tretinu všetkých hostí.

Okrem základných procedúr si v meste môžete dopriať masáže, lymfodrenáže, bankovanie či špeciálne zábaly z rašeliny, zázvoru, zeleného čaju, ale aj medu, mlieka a čokolády.

Neďaleko kúpeľného komplexu sa nachádza letné termálne kúpalisko Dudinka, ktoré návštevníkom ponúka štyri bazény, rekreačný bazén, bazén s vodnými atrakciami, detský bazén, ale aj minerálny bazén s dudinskou liečivou vodou. V blízkosti kúpaliska a kúpeľov sa nachádza aj športové centrum súčasťou ktorého je aj požičovňa bicyklov, bowling, stolný tenis a iné.

Foto zdroj:http://www.dudince.sk/sk/fotogaleria-liecebny-dom-diamant–exterier

(ebu)