Vojenská analytička Caroline Galactérosová vyzvala vedenie Francúzska, aby zmenilo postoj voči Rusku a útokom v Sýrii

 „Správy o údajnom chemickom útoku vo Východnej Gute sú skutočne vyfabrikované tak, aby sa dalo potrestať Rusko za jeho vplyv v regióne a pokus o vyriešenie sýrskeho konfliktu,“ tvrdí  vojenská analytika Caroline Galactérosová v článku v Le Figaro. 

Skúsená analytička vyzvala vedenie Francúzska, aby sa už nezúčastnilo na ďalšom zásahu v  Sýrii na základe nepodložených správ a prejavilo nezávislý postoj v medzinárodnej politike.
„Neexistuje žiadna cesta späť a atmosféra noci sa vznáša nad Parížom pred bitkou,“ prízvukuje odborníčka Caroline Galaktérosová, doktorka politológie a plukovníčka  francúzskych Ozbrojených síl, ktorá neverí správam o chemickom útoku vo Východnej Gúte.

Kritizuje výroky, že sa chemický útok „veľmi pravdepodobne“  stal, poukazuje na to, že závery mnohí odborníci urobili bez akéhokoľvek vyšetrovania a celú vinu zvalili na „zlého tyrana Asada, podporovaného nemenej odpornými režimami Ruska a Iránu“. Odborníčka  pripomína, že Paríž a Washington sa dohodli uštedriť „odvetný úder“ bez vyšetrovania a hodili celú vínu na Ozbrojené sily Sýrie.

„Musíme konať rýchlo, ukázať, že sme pevní, nekompromisní, spravodliví! Ide o morálnu povinnosť!“ Podobné výzvy zostávajú nezmenené počas siedmich rokov sýrskeho konfliktu, čo predstavuje špičku cynizmu, ktorý na nás pôsobí v medzinárodných vzťahoch desaťročia bez akýchkoľvek sťažností svedomia,“ zdôraznila.

„Zároveň „v úplnom tichu“ pokračuje vojna v Jemene. V tejto krajine nie sú žiadni civilisti, nik si ich nevšíma,“ dodáva sarkasticky. „Nikto sa nepýta, prečo sa tento „chemický útok“ uskutočnil práve teraz, keď je Východná Guta v procese prechodu pod kontrolou sýrskej vlády, ktorá dokončuje proces návratu území, zatiaľ čo jej bezohľadne ustupujúci protivníci sú viac, ako kedykoľvek predtým, pripravení predať sa niekomu, kto bude platiť viac za ich  prežitie, a snívajú o pomste,“ podčiarkla.

Autorka upriamuje pozornosť na to, kto má z tohto zločinu prospech: „Aký je záujem Ruska umožniť podobný útok, ak sa to niekomu páči alebo nie, ale práve Rusko sa usiluje o mier v omnoho väčšej miere ako naša „medzinárodná koalícia“ a skutočne sa snaží nastoliť mier a je jedinou krajinou, ktorá za sedem rokov dosiahla niektoré výsledky, ktoré zjavne odporujú naším záujmom a záujmom našich regionálnych spojencov,“ tvrdí Caroline Galaktérosová.

Podľa francúzskej vojenskej analytičky je skutočným cieľom správ o chemickom útoku potrestanie Ruska: za jeho úspech na medzinárodnej scéne, za túžbu nastoliť mier v Sýrii a tiež zachrániť „démonizovaný“ Západom režim Bašara Asada. Ten istý cieľ – vyvolanie podráždenia Moskvy a izolovanie Ruska – podľa nej sledujú niektoré štáty v súvislosti s prípadom Skripaľa, ktorý sa stal „predohrou“ toho, čo sa v súčasnosti deje v Sýrii, ako aj všetkých nasledujúcich udalostí: uvalenie nových sankcií zo strany Spojených štátov, posledné vyhlásenia Angela Merkelovej ohľadom „Severného potoku-2“ a podobne.

Okrem toho, podľa nej, správy o chemickom útoku sú prospešné pre Izrael, ktorý je v úplnej  zhode so svetovým centrom salafizmu – Saudskou Arábiou a nemá záujem o to, aby sa Irán stal regionálnou veľmocou. „Ak chceme zachrániť Sýriu, predovšetkým nemusíme vstupovať do koalície, ktorá bude konať bez sankcií OSN a bude zodpovedná za vojnu, ktorej prvou obeťou bude sýrsky ľud,“ prízvukuje. Pokiaľ ide o nevyhnutné kroky Paríža v súčasnej situácii, autorka odporúča prejaviť „drzosť“ a vybrať si nezávislosť.

„Vojna proti Iránu a Rusku nie je naša vojna. Neplní strategické záujmy Francúzska, ani Európy ako celku. Ako sa často stáva, urobili sme chybu s nepriateľom, so spojencom, s doktrínou – so všetkým naraz. Nie je ešte neskoro na to, aby vedenie Francúzskej republiky prijalo realitu ako základ svojej novej medzinárodnej doktríny na rozdiel od cynizmu, spomenulo si na svoje vlastné národné záujmy a stratený vplyv na Blízkom východe a vo svete ako celku a uznalo, že od roku 2011 krajina všetko robila nesprávne,“ uzatvára svoj komentár v Le Figaro analytička Caroline Galaktérosová.

(pal)

Foto: http://cursorinfo.co.il/gaarets-amerikanskaya-ataka-i-izrailskie-operatsii-v-sirii-nichem-ne-svyazany/