Vojenská hystéria na Kórejskom polostrove môže viesť k planetárnej katastrofe

Vojenská hystéria na Kórejskom polostrove môže viesť k planetárnej katastrofe

Vojny v Iraku a Líbyi presvedčili severokórejské vedenie, že krajinu môže ochrániť len jadrové zastrašovanie, preto ich v tomto smere nemôžu odradiť žiadne sankcie. Povedal to ruský prezident Vladimír Putin, ktorý zároveň varoval, že vojenská hystéria na Kórejskom polostrove môže viesť k planetárnej katastrofe.

Pchojongjang sa podľa Putina pod tlakom sankcií a vojenských hrozieb nevzdá svojho vojenského programu. Ako dodal, príklady Iraku a Líbye vedenie štátu presvedčili, že jadrová hrozba je jediný prostriedok na zaistenie vlastnej bezpečnosti.

“Zvyšovanie vojenskej hystérie v takýchto podmienkach je nezmysel a vedie do slepej uličky. Môže to viesť ku globálnej planetárnej katastrofe a k veľkým stratách na ľudských životoch. Neexistuje iný spôsob riešenia severokórejskej jadrovej otázky ako mierový dialóg,” vyhlásil 5. septembra šéf Kremľa.

Spravodajský portál RT v tejto súvislosti pripomenul, že Američanmi vedená invázia do Iraku v roku 2003 a intervencia Severoatlantickej aliancie v Lýbii v roku 2011 nasledovali po tom, ako lídri oboch štátov podľahli medzinárodnému tlaku a výmenou za uvoľnenie sankcíí sa vzdali sa svojich programov vývoja zbraní hromadného ničenia. Na druhej strane – Severná Kórea si zvolia cestu konfrontácie s medzinárodným spoločenstvom a v súčasnosti úspešne testuje svoje jadrové zbrane.

Ruský prezident v tejto súvislosti vyhlásil, že Severokórejčania “budú jesť aj trávu, ale svoj program nezastavia, pokiaľ sa nebudú cítiť bezpečne”. Obnova medzinárodného práva je podľa neho cesta, aby sa krajina cítila bezpečne.

Ohľadne situácie na Ukrajine Putin varoval pred dodávkami zbraní Kyjevu zo strany Spojených štátov. Podobné aktivity podľa jeho názoru konflikt nevyriešia, naopak situáciu u našich východných susedov len zhoršia.

Z dôvodu ochrany pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) chce Moskva predložiť Bezpečnostnej rade OSN rezolúciu o vyslaní mierových síl OSN do Donbasu na východe Ukrajiny.

 

Foto zdroj:http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/caka-nas-vojna-putin-odkazal-trumpovi-desive-slova.html

(tom)