Vojenské cvičenia NATO v Lotyšsku

Vojenské cvičenia NATO v Lotyšsku

V Lotyšsku odštartovali 10. septembra vojenské cvičenia Severoatlantickej aliancie pod názvom “Steadfast Pyramid 2017” a “Steadfast Pinnacle 2017”. V rámci zvyšovania vojenskej prítomnosti NATO v regióne, sa manévrov zúčastňujú aj neutrálne Fínsko a Švédsko, ktoré nie sú členmi vojenského paktu.

Lotyšská tlačová agentúra 10. septembra uviedla, že na vojenských manévroch “Steadfast Pyramid 2017” a “Steadfast Pinnacle 2017”, sa za účasti 40 veliteľov NATO zúčastňujú aj fínske a švédske ozbrojené sily.

Prvá časť cvičení “Steadfast Pyramid 2017” bude trvať do 15. septembra a ich cieľom je “zlepšiť schopnosť vrcholových dôstojníkov a veliteľov plánovať a viesť spoločné operácie”. Druhá časť, ktorá nesie označenie “Steadfast Pinnacle 2017” má prebiehať od 17. do 22. septembra. Obidve cvičenia sa na území Lotyšska uskutočnili už v roku 2011.

Lotyšské ministerstvo obrany v tejto súvislosti vydalo vyhlásenie, že nad manévrami bude dohliadať zástupca vrchného veliteľa spojeneckých vojsk v Európe v rámci NATO – britský generál James Everard.

V polovici júna sa na inaugurácii jednej z bojových skupín v Lotyšsku zúčastil aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg, ktorý vzedy vyhlásil, že Aliancia nemá v úmysle zvýšovať počet vojsk v rámci svojej takzvanej posilnenej budúcej prítomnosti v Pobaltí a Poľsku. Zdôraznil vtedy, že nevidí “žiadnu bezprostrednú hrozbu proti akémukoľvek spojencovi NATO, vrátane Lotyšska”.

Poľsko a pobaltské štáty volajú po silnejšej vojenskej prítomnosti Severoatlantickej aliancie vo svojich krajinách tvrdením, že je potrebné vysporiadať sa s tzv. údajnou hrozbou z Ruska. Spravodajský portál RT uviedol, že Litva navrhla vytvorenie “vojenského schengenského projektu, ktorý by uľahčil pohyb armádnych jednotiek v Európe”.

Moskva opakovane hovorí, že zvyšovanie vojenskej prítomnosti vojsk NATO vo východnej Európe podkopáva stabilitu v regióne a vedie k erózii globálneho bezpečnostného systému. Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa koncom júna vyjadril, že provokatívne akcie Aliancie “vyvolávajú vzájomné podozrenia a tlačia nás, do odvetných opatrení”.

Foto zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/494918/slovenski-vojaci-v-lotyssku-sa-zapojili-do-cvicenia-saber-strike-2017/

(tom)