Vojnový zločinec Blair súdený zatiaľ nebude

Vrchný súd v Londýne zablokoval návrh bývalého náčelníka irackej armády, aby bol britský expremiér Tony Blair stíhaný za “zločin agresie” v súvislosti s vojnou v Iraku, ktorá si vyžiadala státisíce ľudských životov. 

Spojené kráľovstvo bolo dôležitým členom koalície, ktorá pod vedením Spojených štátov v roku 2003 napadla Irak pod zámienkou, že Saddám Husajn vlastnil zbrane hromadného ničenia a mal napojenie na teroristické zoskupenia.

Teraz sa však zdá, že za svoju úlohu pri plánovaní a podnecovaní konfliktu – po šiestich mesiacoch špekulácií a právnych sporov, nebude nikto stíhaný. Súd žiadosť bývalého generála zamietol s odôvodnením, že prípad nemá vyhliadku na úspech vzhľadom na to, že pojem “zločin agresie” na rozdiel od medzinárodného práva, britský právny systém nepozná.

Iracký generál Abdul Al Rabbat chcel, aby okrem Blaira boli stíhaný aj dvaja ďalší kľúčoví ministri jeho vlády – bývalý minister zahraničných vecí Jack Straw a exminister spravodlivosti Lord Goldsmith. Všetci traja bývalí členovia britskej exekutívy však majú v súčasnosti disponujú pred trestnými obvineniami ohľadne vojny v Iraku imunitou. V roku 2016 totiž bolo rozhodnuté, že pokus o akékoľvek trestné stíhanie by zahŕňal odhalenie skutočností, ktoré podliehajú štátnemu tajomstvu.

Al Rabbatovi právnici požiadali londýnsky vrchný súd, aby umožnil preskúmať súdne rozhodnutie Snemovne lordov z roku 2006 o tom, že “zločin agresie” podľa anglického a waleského práva neexistuje.

Bývalý iracký generál vyjadril podľa svojho právnika v súvislosti s rozhodnutím londýnskeho súdu “veľké sklamanie”.

“Toto nie je spravodlivosť,” povedal generálov právnik.

Invázia a následná okupácia viedli k úmrtiam stoviek tisíc jednotlivcov a rovnako aj k vysídleniu viac ako štyroch miliónov ďalších vrátane generála Al Rabbata, ktorý musel hľadať útočisko v inom štáte,” povedal Imran Khan pre HuffPost UK.

“Irak zostal zničený a v stave chronickej nestability. Napriek všetkému a jasným zisteniam vyšetrovania Chilcotovej komisie, ktorá odhalila tých, ktorí by mali niesť za to zodpovednosť, vrchný súd potvrdil, že nie je koho na zodpovednosť brať.”

Khan v tejto súvislosti dodal, že “zodpovední zostávajú nepotrestaní” a že rozsudok dal britskej vláde de facto domácu imunitu”.

V roku 2016 tzv. Chilcotova správa, ktorá sa otázkou úlohy Veľkej Británie v irackej vojne v roku 2003 zaoberala, dospela k nasledujúcemu záveru: “Spojené kráľovstvo sa rozhodlo pridať k invázii do Iraku pred tým, ako boli vyčerpané mierové možnosti odzbrojenia (Iraku). Vojenský zásah nebol v tom čase jedinou a poslednou možnosťou.” John Chilcot túto informáciu zverejnil po siedmych rokoch trvajúceho vyšetrovania. Vtedajšia britská vláda pod vedením Tonyho Blaira argumentovala, že Saddám Husajn disponoval zbraňami hromadného ničenia. Podľa správy toto tvrdenie “nebolo odôvodnené” a obyvatelia Iraku tak v dôsledku vojenskej intervencie, ktorá sa nevydarila, “veľmi trpeli”.

Národné Noviny k tejto téme zverejnili článok koncom apríla: http://narodnenoviny.sk/bude-blair-sudeny-ako-vojnovy-zlocinec/

Protivojnová skupina Zastavte vojnovú koalíciu (Stop The War Coalition) prostredníctvom svojho predstaviteľa Chrisa Ninehama tvrdí, že najnovší rozsudok je súčasťou “zosúladeného a koordinovaného úsilia väčšiny inštitúcií na ochranu Blaira”. Podľa jeho vyjadrenia došlo k sérii pokusov o stíhanie Blaira, z ktorých však všetky boli zablokované.

“Chilcotova správa v skutočnosti ukázala, že Blair systematicky zavádzal britský ľud, podporoval ilegálnu zmenu režimu a vedome viedol nepotrebnú vojnu. Správanie britského establišmentu po Chilcotovej správe ukázalo obrovské pohŕdanie spravodlivosťou a demokraciou.”

Generálna tajomníčka organizácie Kampaň za jadrové odzbrojenie (CND) Karen Hudsonová v tejto súvislosti uviedla, že rozhodnutie vrchného súdu je “veľkým sklamaním” a znamená, že “spravodlivosti nebolo učinené za dosť”. Dodala tiež, že Chilcotova správa ukázala, že Blair “nemal žiaden rešpekt k procedúram vlády, parlamentu a medzinárodného práva”.

“Irak bol zničený vojnou, do ktorej Blair vtiahol Britániu, kde bolo zabitých milióny nevinných Iračanov a britských vojakov a terorizmus sa potom rozšíril na Blízky východ,” vyhlásila aktivistka.

“Chilcot odhalil dôkazy, ktoré sa teraz musia použiť na to, aby dostali Tonyho Blaira pred spravodlivosť. Iba vtedy, keď sa spravodlivosti bude učinené za dosť, môžeme zabrániť tomu, aby sa katastrofy ako vojna v Iraku zopakovali,” uzatvorila Hudsonová.

Vojna v Iraku spôsobila smrť 179 britských vojakov a žien. Ekonomiku Spojeného kráľovstva stála približne 9,6 miliárd libier. Následné udalosti mali za následok krvavý sektársky konflikt, ktorý spôsobil vzostup tzv. islamského štátu. Podľa Bagdadu oficiálne zahynulo počas vojny najmenej 160 400 irackých civilistov.

Foto zdroj: https://alchetron.com/Tony-Blair-181077-W

(tom)