Vstup Čiernej Hory do NATO eskaluje vzťahy s Moskvou

Nadchádzajúci vstup Čiernej Hory do Severoatlantickej aliancie môže vystupňovať napätie medzi Moskvou a Podgoricou a dôsledkom toho bude následný negatívny vplyv na národné hospodárstvo, ktoré je závislé na prílive ruských turistov a investícií. V rozhovore pre agentúru Sputnik to povedal predseda čiernohorskej strany Nová srbská demokracia (NSD) Andrija Mandic.

V utorok americkí senátori hlasovali na pôde Senátu v prospech toho, aby sa Čierna Hora mohla stať ďalším členom vojenskej aliancie. Toto hlasovanie bolo dôležitým krokom v rámci snahy tejto balkánskej krajiny k začleneniu sa do medzinárodnej vojenskej organizácie.

„Čierna Hora je turistickou destináciou, kam prichádza na dovolenku množstvo Rusov, ktorí si tu navyše kupujú domy a pozemky. Takže v prípade, že Čierna Hora vstúpi do Aliancie, môžeme očakávať finančné dôsledky pre hospodárstvo Čiernej Hory. Táto krajina sa navyše ocitne v neprirodzenom prostredí, a môže sa tak stať potenciálnym nepriateľom našich slovanských a pravoslávnych priateľov, ktorými boli Rusi po stáročia,“ povedal Andrija Mandic, ktorého strana má v 81 člennom parlamente Čiernej Hory osem poslancov.

Podľa Mandica, stupňujúce sa napäté vzťahy medzi NATO a Ruskom by mohli nepriaznivo ovplyvniť budúce geopolitické pohyby, najmä v čase keď NATO posilňuje svoju vojenskú prítomnosť na hraniciach Ruskej federácie. Šéf NSD vyhlásil, že jeho strana bude primerane reagovať v prípade, ak Milo Djukanovic, vodca vládnucej Demokratickej strany socialistov Čiernej Hory, zbaví občanov možnosti rozhodnúť v referende o vstupe do vojenskej aliancie.

“Niet pochýb o tom, že Milo Djukanovic je na ceste, aby náš štát umiestnil do vnútra hraníc Aliancie bez toho, aby o to požiadal občanov Čiernej Hory. Budeme pozorne sledovať ďalšie kroky v rámci tohto procesu a adekvátne budeme reagovať,” povedal Mandic.

Čierna Hora bola prizvaná aby sa pripojila k NATO 2. decembra 2015 v rámci snahy Aliancie rozšíriť svoje hranice vo východnej Európe. Podgorica toto pozvanie akceptovala nasledujúci deň, čo vyvolalo v Čiernej Hore protesty verejnosti. V máji 2016 členovia aliancie podpísali protokol o pristúpení Podgorice, ktorý by mal byť ratifikovaný všetkými členskými štátmi NATO s cieľom umožniť tejto balkánskej krajine, aby sa stala jej plnohodnotným členom.

V januári roku 2017 premiér krajiny povedal, že Čierna Hora by sa mala podľa očakávania stať plnohodnotným členom NATO pred májovým samitom tejto vojenskej aliancie napriek výzvam opozície usporiadať referendum o tejto otázke.
Rusko vyjadrilo opakovane svoje znepokojenie nad ďalším rozširovaním NATO smerom na východ. Minulý týždeň ruský minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, že Moskva ľutuje rozhodnutie Čiernej Hory vstúpiť do NATO a dodal, že nevidí v tomto kroku žiadne jasné výhody, či už pre Alianciu alebo vlastnú bezpečnosť krajiny.

Foto zdroj: https://flights.airberlin.com/en-DE/flights-to-podgorica

(tom)