Vstup Čiernej Hory do NATO

Vstup Čiernej Hory do NATO

Pomerom hlasov 97 za a 2 hlasy proti, schválil americký Senát vstup Čiernej Hory do Severoatlantickej aliancie. Táto západobalkánska krajina sa tak môže stať  v poradí  29. členom NATO. Vstup Čiernej Hory musia ešte schváliť zvyšní členovia vojenskej aliancie.

Proti vstupu tejto krajiny boli republikánski senátori Mike Lee a Rand Paul. Takmer jednomyseľné schválenie nasledovalo potom ako senátor John McCain neumožnil Randovi Paulovi na pôde Senátu otvoriť diskusiu ohľadne rozširovania NATO. McCain v snemovni navyše obvinil senátora Paula z toho, že je agentom ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ten ho následne v televíznom rozhovore označil za “pomäteného.”

Vodca republikánskej väčšiny v americkom Senáte Mitch McConnell sa pre denník Washington Examiner vyjadril, že: “Rusko oživuje svoje úsilie o obnovenie štatútu veľmoci. Z toho dôvodu Severoatlantická aliancia oznámila, že za západnými demokraciami bude stáť aj naďalej.”

Na rýchlu ratifikáciu vstupu Čiernej hory do NATO vyzval Senát začiatkom marca aj americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson. V liste adresovanom senátnym lídrom zdôraznil, že takýto krok je vo “výsostnom záujme Spojených štátov”.

K odobreniu vstupu tejto balkánskej krajiny do NATO je podľa jeho názoru nutné dôjsť ešte pred májovým summitom. Členstvo Čiernej Hory v Severoatlantickej aliancii bude mať podľa amerického šéfa diplomacie pozitívny vplyv aj na jej susedov. Tento krok má, ako sa v liste vyjadril, posilniť integračné snahy a demokratické reformy ako aj podporiť obchod, bezpečnosť a stabilitu na Balkáne.

Čiernohorský parlament vo februári tohto roku zbavil imunity dvoch poslancov, ktorí sa vyjadrovali proti vstupu krajiny do NATO.  Obaja poslanci sú obvinení z organizovania údajného štátneho prevratu počas parlamentných volieb 16. októbra minulého roku. Žalobcovia tvrdia, že pred uchopením moci mali v pláne zabiť vtedajšieho premiéra. Najvyšší štátny zástupca v obave pred vypuknutím násilností uprostred prebiehajúcich protestov ohľadne vstupu krajiny do NATO však nariadil, aby títo poslanci neboli uväznení.

Obaja členovia zákonodarného orgánu Čiernej Hory opakovane popreli akúkoľvek účasť v prevrate, z ktorého organizovania obviňuje vláda ruských a srbských nacionalistov. V tejto súvislosti je obvinených asi 20 ľudí, vrátane dvoch ruských občanov. Dôvodom má byť pokus o prevrat, s cieľom zastaviť proces prístupu Čiernej Hory do NATO.

Foto zdroj:http://cestovanie-dovolenka.sk/info-o-krajinach/europa/cierna-hora/

(tom)