Výbor Europarlamentu vyzýva na pozastavenie rozhovorov s Ankarou

Členovia výboru Európskeho parlamentu (EP) schválili 20. júna uznesenie, v ktorom vyzývajú Brusel, aby formálne pozastavil rozhovory medzi EÚ a Tureckom o jeho vstupe do Únie, ak ústavné zmeny, ktoré dávajú prezidentovi Erdoganovi rozsiahle právomoci, budú platiť aj naďalej.

 

Rezolúcia bola prijatá ako súčasť každoročného hodnotenia pokroku Turecka v oblasti reforiem členmi výboru pre zahraničné veci EP.

Odvolávajúc sa na nedávne referendum, v ktorom tureckí občania umožnili prezidentovi  disponovať rozsiahlymi právomocami, Europarlament vyzval EÚ, aby formálne pozastavila prístupové rokovania s Tureckom bezodkladne, ak sa súbor prijatých ústavných reforiem nezmení”.

V referende o ústavných zmenách, ktoré sa konalo v Turecku 16. apríla, viac ako 51 percent voličov hlasovalo v prospech toho, aby najvyšší ústavný činiteľ disponoval väčšími právomocami. Tie sa týkajú možnosti, aby prezident mohol vydávať vyhlášky, vyhlasovať výnimočný stav alebo voľby, či menovať ministrov a štátnych úradníkov, ako aj právomoc rozpustiť parlament.

Vo svojom stanovisku Európsky parlament kritizoval kroky Ankary po minuloročnom pokuse o štátny prevrat. “Poslanci sa domnievajú, že opatrenia prijaté v reakcii na pokus o štátny prevrat sú neprimerané a vyjadrujú poľutovanie nad rozsiahlym prepúšťaním štátnych zamestnancov, zatváraním médií, zatýkaním novinárov, sudcov a obhajcov ľudských práv, alebo zatváraním škôl a univerzít”.

Europoslanci zároveň odsúdili snahy o obnovenie trestu smrti v krajine, čo by podľa nich “spochybnilo členstvo Turecka v Rade Európy a viedlo k okamžitému ukončeniu rokovaní o pristúpení k EÚ”.

Rozhovory o vstupe Ankary do Únie trvajú už niekoľko desiatok rokov. Rokovania medzi Tureckom a Bruselom sú priamo spojené s kontroverznou dohodou ohľadne utečencov, ktorú  Ankara opakovane hrozí pozastaviť. Podľa tejto dohody sa Turecko zaviazalo prijať zamietnutých žiadateľov o azyl z Grécka výmenou za prísľub, že EÚ urýchli proces liberalizácie vízového režimu, zintenzívni rozhovory o členstve krajiny v EÚ, a zároveň vyčlení 3 miliardy eur na pomoc utečencom. Na to aby mohlo Turecko získať bezvízový styk v schengenskej zóne EÚ, musí splniť 72 podmienok vypracovaných Európskou komisiou (EK). Na dosiahnutie dohody ostáva už len sedem kritérií. Hlavnou prekážkou je momentálne požiadavka EÚ, aby Ankara svoje prísne protiteroristické zákony dala do “súladu s európskymi normami”.

Európski zákonodarcovia však uznali “dôležitosť dobrých vzťahov medzi EÚ a Tureckom, ako aj potrebu udržiavať konštruktívny a otvorený dialóg”. Ten je podľa ich názoru kľúčom k riešeniu problémov, akými sú migrácia, bezpečnosť a terorizmus. Poslanci tiež navrhli vylepšenie dohody o vzájomnej colnej únii s tým, že ľudské práva a základné slobody budú súčasťou nového dokumentu.

Po rezolúcii zahraničného výboru EP z 20. júna, k otázke prístupových rozhovorov Turecka do EÚ bude hlasovať Európsky parlament na svojom júlovom zasadnutí.

 

 

Foto zdroj: http://www.newsweek.com/turkey-erdogan-sue-insult-media-journalism-free-press-washington-442871

(tom)