Výchova politikov na Slovensku?

Výchova politikov na Slovensku?

Amatéri, diletanti, neschopní… Tak a ešte inak (vulgárnejšie) nazývame mnohých predstaviteľov politickej scény. Verejná mienka je neúprosná. Aj keď „rýchlokvasených“ demokratov ochotne volí do zastupiteľských orgánov, pri pive či doma pri televízii sa s nimi určite nemazná. Treba uznať, na hlasoch z ulice je kus pravdy.

V prípade kvality našich viacerých politikov to platí dvojnásobne. Stačí započúvať sa do diskusie v parlamente či na straníckych mítingoch a priemerne slušný človek sa musí spytovať, kde sa toľko nevraživosti, surovosti a vulgárnosti berie… Samozrejme, nechcem generalizovať, ale to, čo nám chýba azda najviac, je absencia etiky, slušnosti. A vyhovárať sa na trhový mechanizmus, že tak to predsa je, iba dokladuje, že spoločnosť je nielen v úpadku ekonomickom, ale predovšetkým morálnom.

Celý problém je v tom, že na politickej scéne chýbajú kvalitní ľudia. Stále funguje model improvizácie, stále sa objavujú jednotlivci, ktorí sa do vyšších poschodí dostávajú neskutočnými skokmi. Títo (žiaľ priemerní) „šikuľkovia“ jeden deň vstúpia do strany a doslova za pár hodín majú funkciu. Niečo také je napríklad v britských podmienkach, kde sa začína doslova od piky, celkom nemožné. Prax ukazuje, že stať sa u nás poslancom, námestníkom ministra či ministrom nie je zas také ťažké, ako by sa mohlo zdať. To je dôsledok personálnej krízy. Namiesto toho, aby sa vyberalo z viacerých kvalitných uchádzačov, ťažko sa hľadá jeden, ktorý by onen post vzal.

Túto trápnu situáciu by mali zmeniť politické strany. Ich jedinou šancou je systematický lov talentov, ich vzdelávanie (hoci aj formou zahraničných stáží) a vytváranie základne skutočných odborníkov. Ale aj my všetci, odmietaním nekorektnosti, neslušnosti, nedôstojnosti… V takejto konkurencii by na mnohých komicky pôsobiacich amatérov, ktorí zastávajú významné posty, zostalo iba vylepovanie predvolebných plagátov.

 

Foto zdroj:https://magazin.atlas.sk/galeria/?IdText=810695&pic=17

(ebu)