Vyšetrovanie v Manchestri: Briti posielali extrémistov do Líbye

Vyšetrovanie v Manchestri: Briti posielali extrémistov do Líbye

Britská vláda uplatňovala politiku “otvorených dverí”, ktorá umožnila líbyjským exilantom a britsko-líbyjským občanom pripojiť sa k občianskej vojne v roku 2011, v ktorej bol zvrhnutý Muammar Kaddáfí. Táto politika sa realizovala aj napriek tomu, že niektorí z nich boli považovaní za bezpečnostnú hrozbu. 

Jedným z týchto utečencov ktorí našli novú útočisko v Spojenom kráľovstve, bol aj otec Salmana Abediho, ktorý 21. mája v britskom Manchestri uskutočnil teroristický útok.

Niekoľko bývalých povstaleckých bojovníkov, ktorí momentálne žijú v Británii odhalilo, že im bolo umožnené cestovať do Líbye “bez otázok”. Zároveň vyslovili predpoklad, že ich cesty boli úradmi dokonca uľahčené. Mnohí z nich podliehali kontroverzným “kontrolným príkazom” – napríklad domácim väznením – zavedeným v rámci protiteroristickým zákonom, ktoré boli prijaté po bombových útokoch v Londýne v roku 2005.

Podobné príkazy umožnili úradom obmedziť osobám podozrivým z účasti na terorizme a extrémistických aktivitách pohyb.

Ako uvádza spravodajský portál Sputnik, najmenej 12 osôb podliehajúcich kontrolným príkazom bolo podozrivých z toho, že majú priame alebo nepriame spojenie s líbyjskou islamskou bojovou skupinou spojenou s al-Káidou. Skupina mala byť založená v roku 1990. Po zvrhnutí Kaddáfího v roku 2011, boli tieto príkazy zrušené a pasy vrátené.

Sputnik uvádza, že jedna osoba, ktorá bola v máji 2011 na ceste do Líbyje sa stretla s dôstojníkom britskej MI5. Príslušník tajnej služby sa v rozhovore tohto človeka spýtal, či by bol “ochotný ísť do boja” s tým, že britská vláda nemá problém s kýmkoľvek, kto by chcel bojovať proti Kaddáfimu. Nemenovanej osobe bola následne po poskytnutí osobných údajov MI5, umožnená cesta do Tripolisu.

Portál Sputnik pripomína aj fakt, že vačšina britských občanov, ktorí išli bojovať do Líbye bola práve z komunity žijúcej v Manchestri. Otec Salmana Abediho – Ramadan, bol jedným z nich. Odhalenia vychádzajú na svetlo po tom, ako britské orgány dopodrobna vyšetrujú pozadie útoku v Manchestri.

Foto zdroj:http://metro.co.uk/2017/05/23/12-children-under-16-are-among-manchester-terror-attack-injured-6655858/

(tom)