Vystúpenie Washingtonu z iránskej jadrovej dohody zjednotí EÚ, Rusko a Čínu

Vystúpenie Washingtonu z iránskej jadrovej dohody zjednotí EÚ, Rusko a Čínu

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel varoval, že ak vycúvanie Spojených štátov z iránskej jadrovej dohody spôsobí jej zánik, bude to predstavovať “bezprostrednú hrozbu” vojny v regióne. Poznamenal, že takýto krok Washingtonu by zjednotil Európu s Ruskom a Čínou.

Tieto vážne tvrdenia vyslovil minister Gabriel v čase, keď sa Biely dom chystal od jadrovej dohody vystúpiť. Spojené štáty dokument podpísali v roku 2015 spolu s ďalšími piatimi svetovými mocnosťami a Iránom.

“Ukončenie dohody s Iránom by zmenilo Blízky východ na región vážnych kríz,” uviedol nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel 12. októbra.

Ak zánik dohody spôsobí, že Teherán bude vyvíjať jadrové zbrane, bude podľa neho predovšetkým Izrael vnímať “bezprostrednú hrozbu novej vojny”. Pripomenul však správu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) , ktorá vo svojej správe 31. augusta skonštatovala, že Irán ustanovenie dohody s USA, Veľkou Britániou, Francúzskom, Ruskom, Čínou a Nemeckom aj naďalej dodržiava.

Sigmar Gabriel upozornil, že ak Washington z dohody vycúva, “pošle tým pre jadrové odzbrojenie ničivý signál”.

“Niektoré štáty pochopia nedodržiavanie dohody s Iránom ako signál, aby získali jadrové systémy čo najrýchlejšie,” vysvetlil minister v zjavnej narážke na Severnú Kóreu.

V prípade zlyhania jadrovej dohody, bude podľa diplomata “úplnou ilúziou nabádať Severnú Kóreu, aby uzavrela zmluvu týkajúcu sa bezpečnosti”.

“Veľkou drámou je to, že dohoda s Iránom sa môže stať hračkou v americkej domácej politike,” varoval nemecký šéf diplomacie.

Na záver poznamenal, že predstavitelia EÚ “musia taktiež povedať Američanom, že ich správanie sa v otázke Iránu nás priviedlo k spoločnej pozícii s Ruskom a Čínou”.

Foto zdroj: https://rusi.org/publication/occasional-papers/implementing-iran-nuclear-deal-balancing-proliferation-finance-risk

(tom)