Významná katalánska politička odišla kvôli politickým perzekúciám do Švajčiarska

Významná katalánska politička odišla kvôli politickým perzekúciám do Švajčiarska

V obave pred nespravodlivým procesom odcestovala do zahraničia ďalšia vedúca politická osobnosť katalánskeho hnutia za nezávislosť.

Bývalá katalánska poslankyňa za Kandidátku ľudovej jednoty (CUP) v rozhovore pre švajčiarske noviny Le Temps prirovnala situáciu v Katalánsku k tvrdým zásahom Turecka po neúspešnom pokusu o prevrat v roku 2016.

Anna Gabriela sa mala v stredu dostaviť pred sudcu španielskeho Najvyššieho súdu v súvislosti s jej snahami o nezávislosť. „Nepôjdem do Madridu. Som prenasledovaná za svoju politickú činnosť a vládna tlač ma už odsúdila,“ vysvetlila dôvod svojho pobytu vo Švajčiarsku.

„Keďže doma nebudem mať spravodlivý proces, hľadala som krajinu, ktorá môže chrániť moje práva.“

Gabriela odsúdila súčasnú situáciu v Katalánsku, kde v dôsledku neúspešnej snahy o nezávislosť začali španielske orgány vyšetrovať alebo už stihli obviniť takmer 900 ľudí. Katalánska politička kritizovala vládu v Madride aj za to, že nedokázala chrániť separatistických lídrov pred útokmi zo strany španielskej krajnej pravice.

V utorok hovorca švajčiarskeho ministerstva spravodlivosti povedal, že Švajčiarsko nemôže na základe tamojších zákonov na základe Európskeho dohovoru o ľudských právach vydať katalánsku političku do Španielska, pretože obvinenia sú politicky motivované.

V španielskom väzení sa kvôli snahám o nezávislosť ešte stále nachádzajú dvaja katalánski exministri Oriol Junqueras a Joaquim Forn a dvaja ďalší separatistickí lídri Jordi Sánchez a Jordi Cuixart.

Foto zdroj: https://www.diaridetarragona.com/catalunya/Anna-Gabriel-es-queda-a-Sussa-i-no-anir-a-declarar-al-Suprem-20180220-0002.html

(tom)