Vzácna jednota na Slovensku: verejnosť, cirkev a drvivá väčšina politických strán odmietajú Istanbulský dohovor

Vzácna jednota na Slovensku: verejnosť, cirkev a drvivá väčšina politických strán odmietajú Istanbulský dohovor

Kresťanské cirkvi sa obrátili na vládu, aby stiahla podpis Slovenska pod Istanbulským dohovorom. Včera sa k tomu vyjadril premiér Róbert Fico a mnohé politické strany. Väčšina podporila odmietavý postoj cirkvi k tomuto  dohovoru.

Cirkvi sa na spoločnom postoji dohodli ešte 13. februára, vyhlásenie v kostoloch po celom Slovensku budú čítať pozajtra, v nedeľu. Vo vyhlásení najvyšších predstaviteľov cirkví na Slovensku sa uvádza, že moderná doba, zmeny v pohľade na človeka a spôsob života, veľký dôraz na individualizmus, osobný rozvoj a osobné záujmy – to všetko prinieslo so sebou aj negatívne javy, rozličné prejavy násilia, a to aj vo vzťahoch medzi najbližšími aj v rodinách.

Premiér Róbert Fico včera zdôraznil, že nedá súhlas na to, aby vláda predložila Istanbulský dohovor na ratifikáciu, pokiaľ budú existovať zjavné rozpory s ústavnou definíciou manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy. Podčiarkol, že je to spoločné stanovisko všetkých troch strán vládnej koalície. Poukázal na to, že nemôžeme prijať niečo, čo je v rozpore so slovenskou ústavou. Istanbulský dohovor, podľa neho, by poprel zakotvenie manželstva muža a ženy v ústave a zbytočne spochybňuje rozdiely medzi mužmi a ženami.

Podčiarkol, že „pokiaľ bude predsedom vlády a nebudú odstránené pochybnosti pri výklade kontroverzných ustanovení Istanbulského dohovoru, pokiaľ nebude zabezpečený úplný súlad ustanovení Istanbulského dohovoru predovšetkým s definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy, nikdy nedá súhlas na to, aby vláda predložila tento dohovor na ratifikáciu.“

Je presvedčený, že Slovensku nehrozia nijaké postihy. Európa sa podľa neho môže takýmto dohovorom brániť nebezpečenstvu, ktoré prináša migrácia, nesmie však prijímať opatrenia, ktoré sú v rozpore s presvedčením a cítením ľudí v jednotlivých členských krajinách.

Podobný názor má aj člen KDH Jozef Mikloško. „Takáto jednota cirkví tu už dávno nebola. Na tlačovke premiér vyhlásil, že vláda SR nepredloží dohovor na ratifikáciu, pretože niektoré pasáže sú v rozpore s našou Ústavou a že veci, ktoré sú v zhode s našou Ústavou a nemáme ich v zákonoch, postupne akceptujeme,“ vysvetlil.

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák podotkol, že Slovenská národná strana tiež odmieta Istanbulský dohovor a bude sa snažiť, aby Slovensko vzalo svoj podpis späť. Dodal, že SNS je za ochranu žien a nemieni tolerovať násilie na nich páchané. Istanbulský dohovor má veľké riziká a podľa Bernaťáka by mohol vytvoriť cestu registrovaným partnerstvám homosexuálov. Napríklad sa podľa neho rozlišuje pohlavie a rod. „Muž sa môže vyhlásiť za ženu, potom sa zosobášiť s ďalším mužom a adoptovať si deti,“ zdôraznil.

Aj opozičná strana OĽaNO privítala iniciatívu cirkví za stiahnutie podpisu pod Istanbulským dohovorom. Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová prízvukovala, že prijatie Istanbulského dohovoru by téme násilia na ženách viac škodilo ako pomáhala.

„Existuje stále dosť krajín, ktoré neratifikovali dohovor. Pripravoval sa horúcou ihlou a mnohé krajiny ho rýchlo podpísali. Až pri podrobnejšom skúmaní však zistili, že dohovor má problém s ich národnou legislatívou a že obsahuje genderovú ideológiu,” dodal europoslanec za OĽaNO Branislav Škripek.

Predseda SaS Richard Sulík, ktorý dlhodobo podporoval Istanbulský dohovor, ktorý podľa neho zakazuje násilie na ženách, včera sa k tejto téme verejne nevyjadril. To však nič nemení na fakte, že drvivá väčšina slovenskej verejnosti, politikov, kresťanská cirkev a mnohé občianske organizácie Istanbulský dohovor odmietajú a žiadajú, aby Slovensko stiahlo svoj podpis pod touto dohodou. Drvivá väčšina Slovákov preferujú tradičnú klasickú rodinu, zväzok muža a ženy, a odmieta „genderné experimenty“ západných liberálov.

(pal)

Foto: (pal)