Vzdelávanie: Technika plná nápadov a tajomstiev

Vzdelávanie: Technika plná nápadov a tajomstiev

Na začiatku bol ambiciózny, ale aj mimoriadne potrebný projekt – presvedčiť žiakov a študentov, že technika vôbec nemusí byť iba suchopárna, ale práve naopak je plná zaujímavých a vzrušujúcich momentov a informácií a tak jej štúdium je kreatívne a inšpiratívne.

Podarilo sa, a tak dnes Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky (ZAP SR), automobilky Volkswagen Slovakia, PSA Groupe Slovakia a Kia Motors Slovakia spolu so Strojníckou fakultou STU v Bratislave, Materiálovo-technologickou fakultou STU v Trnave a Žilinskou univerzitou v Žiline spúšťajú už druhý ročník projektu Automobilovej JUNIOR akadémie – AJA 2017.  Bude aj tento rok v mestách sídiel výrobných závodov slovenských automobiliek v Trnave 10.7.-14.7.2017, v Žiline  17.7.-21.7.2017, v Bratislave 21.8.-25.8.2017.  Týždenný vzdelávací a zážitkový program AJA je určený žiakom, ktorí ukončili štúdium v siedmom a ôsmom ročníku základných škôl. Časť programu bude prebiehať na akademickej pôde a časť priamo vo výrobnom závode. Všetky potrebné informácie spolu s prihlasovacím formulárom nájdu záujemcovia na webovej stránke www.ajakademia.sk .

Žiaci sa môžu počas Automobilových JUNIOR akadémií tešiť  v tomto roku aj na viacero noviniek. V Kia Motors navštívia okrem lisovne, zvarovne a montážnej haly aj jedinú motoráreň na Slovensku. Súčasťou prehliadky závodu bude aj jazda na testovacej dráhe. Bohatý program pripravil aj Volkswagen Slovakia, v rámci ktorého deti zažijú jazdu elektrickým autom aj adrenalín na offroadovej dráhe. V STU Bratislava si budú môcť  deti vyskúšať na vlastnej koži svoje vedomosti a zručnosti v Zážitkovom centre Aurélium, kde je väčšina atrakcií interaktívnych, aby si pomocou pokusov, testovaní a hlavolamov mohli  sami vyskúšať niektoré zákony prírody a overiť vlastné schopnosti.

Projekt AJA je veľmi dobrým nástrojom ako predovšetkým zatraktívniť technický typ vzdelania na Slovensku. Forma denného letného tábora je zároveň vhodným riešením pre rodičov, ktorí hľadajú pre svoje deti nenáročný a zároveň hodnotný spôsob využitia voľného času počas letných prázdnin.  Je to veľmi dobrá príležitosť na propagáciu technického vzdelávania, či už na stredných a neskôr na vysokých školách

Foto zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/korejska-rosada-ostravaci-nahradi-protestujici-slovaky-kvuli-penezum-1mu-/ekoakcie.aspx?c=A160520_213457_ekoakcie_suj

(ebu)