WikiLeaks: Macronovi poradcovia uprednostňovali užšie vzťahy s Britániou pred spoločnou európskou armádou

WikiLeaks: Macronovi poradcovia uprednostňovali užšie vzťahy s Britániou pred spoločnou európskou armádou

Mesiac pred tým, ako Emmanuel Macrona oznámil svoju kandidatúru na úrad francúzskeho prezidenta, bol upozornený, že udržiavanie vojenských vzťahov s Veľkou Britániou je oveľa dôležitejšie, ako plánovaný obranný pakt Európskej únie. Vyplýva to z e-mailov zverejnených organizáciou WikiLeaks.

Macronov poradca v nich budúceho prezidenta varuje, že Francúzsko bude čeliť rozhodnutiu medzi udržaním obranných vzťahov so Spojeným kráľovstvom a tlakom na prijatie obranných plánov EÚ známych ako spoločná bezpečnostná a obranná politika (CSDP).

V správe, ktorú poradca zaslal pisateľovi Macronových prejavov sa píše: “Brexit bude mať nevyhnutne protichodné účinky na bilaterálnu spoluprácu.”

“Pokiaľ ide o nadnárodné zásahy a priemyselnú spoluprácu, Francúzsko sa ocitne medzi pokušením využiť Brexit na presadzovanie CSDP a snahou udržiavaním vzájomnej spolupráce s Britmi, ktorí – napriek ich súčasnému odchodu – zostávajú v rámci obrany najdôležiteším štátom,” napísal v e-mailovej korešpondencii Hervé Grandjean.

Poradca budúceho šéfa Elyzejského paláca v oblasti obrany Francois Heisbourg zase vo svojom e-maile adresovanom inému poradcovi plány európskej obrany skritizoval: “Nemci síce rozvíjajú obranné aktivity, ale financujú ich vlastnými peniazmi. Nie sú pripravení zveriť ich nám, či už priamo alebo prostredníctvom EÚ.”

Ten mu v odpovedi uviedol, že Paríž bude čeliť pokušeniu európsky obranný plán odmietnuť a namiesto toho upevniť vojenské väzby s Londýnom.

Národné Noviny v tejto súvislosti zverejnili článok, v ktorom sme písali, že Francúzsko chce spoločne s Nemeckom v rámci spoločnej európskej obrany dosiahnuť nezávislé rozhodovanie EÚ. Pri tejto príležitosti oba štáty zaslali ostatným členom Únie list, v ktorom prezentujú záujem rozvíjať európsku spoluprácu so zreteľom na spoločnú obranu. Bližšie podrobnosti tu: https://narodnenoviny.sk/francuzsko-s-nemeckom-chcu-v-ramci-europskej-obrany-dosiahnut-autonomiu-eu/

Foto zdroj: https://overpassesforamerica.com/?p=37670

(tom)