Z našich daní dotujeme cudzích vlastníkov fabrík a cudzincov v nich zamestnaných

Z našich daní dotujeme cudzích vlastníkov fabrík a cudzincov v nich zamestnaných

To je stále veľkej slávy, keď Slovensko získa zahraničného „investora“. Od samej radosti mu treba dať aj daňové prázdniny a iné úľavy, len aby nebodaj nepostavil svoju montážnu halu niekde inde.

Popri rečiach o trinástom a štrnástom plate a rôznych príplatkoch sa však už chystajú ďalšie nové formy zdaňovania. Azda najzraniteľnejší sú na Slovensku ľudia, ktorí podnikajú „na vlastné tričko“, teda samostatne zárobkovo činné osoby, ľudia, ktorí zamestnávajú seba a ponúkajú zamestnanie aj iným – bez akejkoľvek podpory zo strany štátu. Zato vo fabrikách už pomaly nemá kto pracovať, kvalifikovaní Slováci „došli“, niektorí ľudia nepôjdu pracovať ani za nič, tak si zahraniční zamestnávatelia dovážajú zahraničných robotníkov.

A kam idú dane našich živnostníkov a podnikateľov? Do štátnej kasy a z nej rovno rôznymi formami na podporu výstavby montážnych liniek prevažne na autá, čím je svojou jednostrannosťou slovenská ekonomika veľmi zraniteľná. Okrem toho, vlastník si môže firmu zbaliť – teraz už aj s nejakým zdanením, ale stále sa mu to oplatí – a odísť s ňou do ešte lacnejšej krajiny.

(iri)

Foto zdroj: https://www.theengineer.co.uk/the-total-network-how-the-internet-of-things-is-reshaping-our-world/