Začali sa rusko-bieloruské vojenské cvičenia – Západ 2017

Armády Ruskej federácia a Bieloruska uskutočňujú masívne spoločné vojenské cvičenia, ktoré sú zamerané na simulovaného nepriateľa. Manévre prebiehajú na mori, vo vzduchu i na zemi a zúčastňujú sa ich všetky zložky oboch armád.

Spoločné rusko-bieloruské strategické cvičenia Západ 2017, na ktorých sa zúčastňuje približne 12 700 vojakov z oboch štátov, odštartovali 14. septembra. V rámci manévrov, ktorú budú prebiehať do 20. septembra, majú vojaci k dispozícii približne 70 vojenských lietadiel, 10 lodí a 680 pozemných vozidiel vrátane 250 tankov a 200 delostreleckých systémov

Prvá časť cvičení – zameraná na spoločné obranné akcie, bola zavŕšená 16. septembra. Ich cieľom bolo v rámci simulovanej ofenzívy zvýšiť pripravenosť vojakov na najvyššiu úroveň. Jednotky oboch štátov vylepšovali aj svoju vzájomnú koordináciu medzi viacerými armádnymi zložkami. Táto fáza výcviku bola zakončená rozsiahlymi obrannými akciami, za využitia tankov, lietadiel, samohybného a vlečného delostrelectva. Počas simulovaného bombarovania bol využitý špičkový zameriavací systém systém SVP-24, ktorý umožňuje dosahovať presne mierené údery.

Druhá časť vojenských manévrov sa začala 17. septembra  a zameriava sa na mobilnú obranu, prechod do útoku a likvidáciu simulovaného nepriateľa. Výcvik armád prebieha súčasne na cvičných územiach v Bielorusku, Rusku a v Baltskom mori.

Už pred ich začiatkom vyvolali cvičenia Západ 2017 veľkú pozornosť v štátoch Severoatlantickej aliancie. Viaceré médiá a politici vyvolávali v súvislosti s vojenským výcvikom protiruskú hystériu. Týkala sa napríklad uvedenia prehnaného počtu vojenských jednotiek, alebo paranoje, že cieľom je invázia Ruska do susedných štátov.

Ruskí predstavitelia opakovane zdôrazňovali obrannú a protiteroristickú povahu týchto cvičení. Stály zástupca Ruska pri Severoatlantickej aliancii Alexander Gruško ohľadne kritiky cvičení Západ 2017 vyhlásil, že podobné vyjadrenia sú dymovou clonou pre zvyšovanie vojenskej prítomnosti NATO vo východnej Európe.

Pripomíname, že generálny tajomník NATO  Jens Stoltenberg sa v júli tohto roku vyjadril, že “každý národ má právo vykonávať vlastné cvičenia a to samozrejme platí aj pre Rusko.” Dodal tiež, že Aliancia nevidí “žiadnu bezprostrednú hrozbu proti akémukoľvek štátu v rámci NATO”.

 

 

Foto zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/521329/rusko-spustilo-velke-vojenske-manevre-svedi-sa-nechcu-len-prizerat/

(tom)