Zacharová: Pandémia falošných správ a dezinformácií

Zacharová: Pandémia falošných správ a dezinformácií

OSN by mala vytvoriť súbor medzinárodných pravidiel, ktoré by pomohli zastaviť pandémiu falošných správ a dezinformácií v štýle studenej vojny, uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharová počas zasadnutia výboru OSN pre informácie v New Yorku.

“Naša delegácia navrhuje, aby OSN definovala stratégiu boja proti falošným správam a dezinformáciám. Rusko bude pripravené plne podporiť túto iniciatívu, ktorá je mimoriadne dôležitá pre rozvoj zdravého prostredia v rámci spravodajstva,” povedala Zacharová.

“Masová produkcia” falošných správ je podľa nej výsledkom výrazného poklesu profesionálnych štandardov novinárov. Tie sa znižujú na pozadí “neopodstatnených legislatívnych a funkčných” obmedzení, ktoré sa voči médiám uplatňujú.

Zacharová poznamenala, že “sloboda prejavu, nestrannosť a objektívnosť sú obetované politickým podmienkam a globálna informačná sféra sa degraduje a rozpadá do politicky zaujatých fragmentov.”

Svet médií podľa jej vyjadrenia v súčasnosti čelí kríze, v rámci ktorej je nebývalý počet problémov spôsobených niektorými štátmi, ktoré sa uchýlili k informačným vojnám v štýle studenej vojny.

Túto situáciu v súvislosti so šíriacimi sa dezinformáciami prirovnala Zacharová k vírusovej epidémii. Dodala, že “pre systémový boj proti cezhraničnej pandémii potrebujeme stratégiu na riešenie tejto hrozby na mnohonárodnej úrovni.”

Návrh sa objavil v čase opakovaných obvinení, že Rusko v rámci jeho zasahovania do vnútorných záležitostí Spojených štátov alebo Francúzska počas tamojších volieb šírilo falošné správy.

V marci tím francúzskeho prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona obvinil spravodajské portály RT a Sputnik z úmyselného šírenia nepravdivých informácií v snahe ovplyvniť voľby. Macronovi spolupracovníci však neposkytli žiadny dôkaz, ktorý by tieto obvinenia potvrdzoval.

Podobné obvinenia vyslovila počas vlaňajšej prezidentskej kampane v Spojených štátoch kandidátka Demokratickej strany Hillary Clintonová.

Vo svojom prejave Zacharová vyzvala, aby OSN vyčlenila zdroje na výrobu a propagáciu materiálov v ruskom jazyku. Tie by sa mali zameriavať na obsah sociálnych médií a zabezpečovanie vysoko kvalitných materiálov.

Foto zdroj:http://www.madamasr.com/en/2016/04/11/news/u/un-experts-raise-alarm-at-egypts-ngo-crackdown/

(tom)