Zajtra slovenských hokejistov v prvom zápase na olympiáde čaká „červená mašina“

Zajtra slovenských hokejistov v prvom zápase na olympiáde čaká „červená mašina“

Zajtra hodinu popoludní nášho času slovenskí hokejisti vo svojom prvom stretnutí na Olympiáde narazia na „exotického“ súpera – OAR. Takto sa v rámci sankcií Medzinárodného olympijského výboru označuje ruská reprezentácia.

Ktorí hokejisti tvoria „zbornú“ po tom, čo niektorým hráčom MOV zakázal účasť na hrách a akú silu má ruská reprezentácia?.. Na letisku v Pjongčangu ju stretli nadšení ruskí fanúšikovia, ktorí si na plné hrdlá zaspievali známu „Kaťušu“ a aj „zakázanú“ ruskú hymnu.

Tento slávnostný ceremoniál však nevidel ruský trénersky štáb, ktorý zdržala čínska pohraničná kontrola. Číňania si iba vyvaľovali oči: prišli ruskí tréneri?.. Oleg Znarok, rodák z ruského Čeľabinsku, dlhé roky za socializmu hrával za Dinamo Riga, dostal byt, oženil sa a odvtedy žije v Lotyšsku, ale má nemecký pas. Harijs Vītoliņš je Lotyš so švajčiarskym občianstvom. Iľja Vorobjev sa narodil v lotyšskej Rige, žije v Rusku, dlhé roky hrával v Nemecku a má nemecké občianstvo. No nezblázni sa colnica?..

Ruská reprezentácia sa ubytovala v olympijskej dedine v Pjongčangu a už o 3 hodiny sa fotila v hokejovom stredisku v meste Kangnung. Na fotografie chýba iba jeden člen ruskej delegácie – slávny brankár a v súčasnosti predseda Federácie hokeja Ruska – Vladislav Tretjak, ktorý do Pjongčangu priletí zajtra, pred zápasom Slovensko – Rusko.

Do Pjongčangu prišlo 25 hráčov „Červenej mašiny“ (ruská reprezentácia zasa bude mať červené, aj keď netradičné dresy): brankári: Vasilij Košečkin (Metallurg Magnitogorsk), Iľja Sorokin (CSKA) a Igor Šesterkin (SKA Petrohrad). Obrancovia: Vjačeslav Vojnov, Vladislav Garvikov, Artem Zub, Andrej Zubarev, Jegor Jakovlev (všetci  SKA), Bogdan Kiselevič, Alexej Marčenko, Nikita Nesterov (všetci CSKA). Útočníci: Alexander Barabanov, Nikita Gusev, Pavel Dacjuk, Iľja Kablukov, Sergej Kalinin, Iľja Kovaľčuk, Nikolaj Prochorkin, Vadim Ščipačev, Sergej Širokov (všetci СКА), Sergej Andronov, Muchail Grigorenko, Kirill Kaprizov, Ivan Telegin (všetci CSKA), Sergej Mozjakin (Metallurg Magnitogorsk).

Hlavný tréner ruskej reprezentácie Oleg Znarok, známy svojimi „experimentmi“, sa odhodlal na ďalší: reprezentačný tím zložil iba z hráčov dvoch najsilnejších klubov – CSKA a SKA Petrohrad a doplnil ich dvoma skúsenými hráčmi z Magnitogorsku. Na jednej strane nechal doma viacerých veľmi dobrých hráčov z iných klubov, ale reprezentáciu zložil z hokejistov, ktorí hrajú spoločne, veľmi dobre sa poznajú, perfektne si rozumejú na ihrisku, nemusia si zvykať jeden na druhého a preto sa nemusia „aklimatizovať“.

Bezpochyby bude to jedno z es ruského trénera. Ďalším je to, že aj napriek všetkým zákazom, predsa doviezol do Pjongčangu veľa silných hráčov, ktorí majú za sebou bohaté reprezentačné skúsenosti a hrávali aj v NHL. To, že je to už dosť zohratý a silný tím, Rusi dokázali hneď po príchode do Pjongčangu, keď poľahky zdolali v prípravnom, stretnutí domáci tím 8:1.

Ako vždy Rusi sa budú spoliehať na svoju rýchlosť, techniku, kombinačnú hru a húževnatosť. Aj tento „oslabený“ ruský tím predstavuje dosť veľkú silu a môže vyhrať olympijský turnaj, ak to všetko dobre zvládne psychicky. Menšou výhodou pre našich hráčov je to, že s Rusmi sa stretnú hneď v prvom zápase: štartové stretnutia sú často nepredvídateľné, komplikované a občas prinášajú prekvapivé výsledky. A v tom je aj šanca pre Slovákov. Samozrejme, ju musia podporiť spoľahlivou hrou v obrane a presnosťou v útočných kombináciách. Ak by nechýbalo povestné hokejové šťastíčko, všetko je možné…

(pal)

Foto: https://www.sovsport.ru/hockey/photo/23179-fotosessija-sbornoj-rossii-pered-startom-na-olimpijskih-igrah/9