Základňa Incirlik – dôkaz vážneho problému v rámci NATO

Základňa Incirlik – dôkaz vážneho problému v rámci NATO

Nemecko rozhodne do polovice júna o premiestnení svojich vojenských síl z tureckej základne Incirlik do inej krajiny. Tento krok je odpoveďou na rozhodnutie Ankary zakázať skupine nemeckých zákonodarcov návštevu tureckej základne.

Podľa bývalého šéfa Úradu pre medzinárodnú bezpečnosť generálneho štábu tureckých ozbrojených síl Halduna Solmaztürka, sa Turecko a Nemecko už viac nepovažujú za spojencov.

Aliancie štátov sa vytvárajú, aby sa vzájomne podporovali. Skutočnosť, že medzi dvoma členskými krajinami NATO vznikla okolo základne Incirlik kríza, odráža existujúce vážne problémy nielen v turecko-nemeckých vzťahoch, ale aj v rámci NATO,” povedal v rozhovore pre agentúru Sputnik tento vojenský expert.

Solmaztürk zároveň poznamenal, že turecko-nemecká kríza ohľadne vojenskej základne Incirlik je odrazom hlbokých nezhôd medzi týmito dvoma krajinami.

“Táto kríza a neochota oboch strán ju vyriešiť dokazuje, že Turecko a Nemecko sa už k sebe nesprávajú ako členské štáty spoločnej aliancie, ktorých povinnosťou je chrániť a podporovať sa navzájom. Dnes sú vzťahy medzi Ankarou a Berlínom otvorene nepriateľské. Je ťažké povedať, či sa nemecké jednotky nakoniec premiestnia z Incirliku, ale samotná skutočnosť, že takáto otázka vznikla, nás núti premýšľať o príčinách tejto krízy,” poznamenal expert.

Ankara v máji zablokovala skupine zákonodarcov z Berlína možnosť navštíviť nemeckých zamestnancov, ktorí pracujú na strategicky dôležitej leteckej základni na juhozápade Turecka. Tú využívajú aj ďalší členovia Severoatlantickej aliancie.

Národné noviny k tejto téme písali v článku https://narodnenoviny.sk/nove-dno-vztahov-medzi-ankarou-a-berlinom/

Tento krok prinútil nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, aby naznačila, že Berlín bude zvažovať presun približne 250 vojakov z Incirliku do susednej krajiny.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu 30. mája uviedol, že Ankara neumožní nemeckým zákonodarcom navštíviť leteckú základňu Incirlik, ak bude Nemecko podnikať kroky proti Turecku aj naďalej.

Tureckí predstavitelia ostro kritizovali rozhodnutie Nemecka poskytnúť azyl skupine tureckých vojakov, ktorí po neúspešnom vojenskom puči z júla 2016 hľadali útočisko v Nemecku.

Nemecká vláda v reakcii dala Turecku dva týždne na vyriešenie problémov týkajúcich sa používania leteckej základne Incirlik. V opačnom prípade presunie Bundeswehr svoj kontingent na inú základňu. Do úvahy pripadá Jordánsko, Kuvajt alebo Cyprus.

Foto zdroj: https://georgevalah.wordpress.com/2016/07/

(tom)