Zakliate oravské mosty

Zakliate oravské mosty

Po problémoch s rekonštrukciou mosta cez rieku Oravu v hornooravskej obci Podbiel, je tu už pol roka trvajúci havarijný stav mosta v Nižnej. Ako sa zdá, oprava tak skoro nebude, pretože Slovenská spáva ciest zrušila súťaž na opravu mosta.

V skrátenej súťaži na opravu mostu v Nižnej mala byť spomedzi siedmych vytipovaných firiem vybraná jedna, ktorá by stavbu realizovala. Proti výberu sa však ohradila žilinská firma Hastra, ktorá nebola v zozname oslovených spoločností. Jej konateľ Jozef Hanuliak mal preto vážne pochybnosti o výbere oslovených firiem a žiada Slovenskú správu ciest o vysvetlenie postupu výberu uchádzačov do výberového konania.

Slovenská správa ciest súťaž nakoniec zrušila, dôvodom mal byť práve podnet spoločnosti Hastra. Teda bude musieť byť vyhlásená nová súťaž. Termín začiatku rekonštrukcie havarijného mosta na medzinárodnej ceste tak stále nie je známy a je pravdepodobné, že sa oddiali o niekoľko mesiacov. Najmä, ak bude treba vyberať uchádzača cez klasické verejné obstarávanie. Oprava mosta by podľa predbežných informácií mala stáť 8,36 milióna eur bez DPH.

Vodiči sa tak budú musieť obrniť trpezlivosťou. Najmä v tomto období, kedy áut pribúda a najväčšie ťažkosti sú na napoly sprejazdnenom moste v stredu, kedy stovky ľudí z celého Slovenska smerujú do poľskej Jablonky na trhy. Kolóny vtedy siahajú až po desať kilometrov vzdialenú Krivú. Nehovoriac o množstve kamiónov, ktoré využívajú túto cestu, spájajúcu Slovensko s Poľskom.

Foto zdroj: autor – Most v Podbieli

(bre)