Zákon na ochranu spisovného jazyka by mal platiť najmä na ochranu pred moderátormi našich televízií a rádií

Zákon na ochranu spisovného jazyka by mal platiť najmä na ochranu pred moderátormi našich televízií a rádií

Toto nie je iba jazykové okienko, je to skôr konštatovanie o úbohej úrovni používania spisovného „slovenského“ jazyka našimi moderátormi, ktorí v éteri šíria úplne neslovenské slovné spojenia.

Už aj v spravodajskej televízii vám povedia, že informácie o zdražovaní bankových služieb nájdete „na pobočke“. Najradšej by som slečnu moderátorku poslala aj s rebríkom na strechu pobočky, nech mi tam pohľadá nejaký informačný leták.

V štátnom rozhlase som sa zasa dozvedela, že „tomu bolo tak“. Komu? Čomu? Nie náhodou, že „bolo to tak“? A ešte aj „chápem tomu“ v štátnej televízii v magazíne pre ženy. Napokon, „jedná sa“ o niečo? Asi nie, jednať sa môžeme na trhu, ale nie v éteri.

Z televízie sa dozviete, že ste „užívateľom internetu“. Zaujímavé. Dvakrát denne v tabletkách? Internet používame, teda sme jeho používatelia.

Niektorí moderátori pri vedení rozhovoru nevedia ani správne vykať, pokojne povedia „povedal ste“. A to ani nehovorím o prízvuku, ktorý v slovenčine jednoznačne patrí na predložku, ak pred slovom predložka je. Teda nie „na PIVO“, ale „NApivo“ – a vyslovíme ako jedno slovo. Ale čo z toho, ak aj v tej krčme niekto vykrikuje, že chce dva pivá…

Na slovenský jazyk by sme mali byť hrdí, niektorí dokonca aj sme, ale to, čo sa rinie na nás zo „slovenských“ elektronických médií, je naozaj strašné. Mali by sme asi prijať zákon na ochranu jazyka pred jeho przniteľmi.

Foto zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trencin_Ludovit_Stur_Hurban_Hodza.jpg

(iri)