Zaorálek: Vidím riziko rozkolu v Únii

Český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek uviedol, že existuje riziko rozkolu v Európskej únii. Taktiež poprel, že Česká republika by bola najslabším článkom vo Vyšehradskej skupine. Hovoril o tom v rozhovore s maďarským týždenníkom „Heti Valasz“.

„Opakovane upozorňujem, že v EÚ existuje riziko rozkolu, kvôli opozícii sever-juh alebo východ-západ,“ povedal Zaorálek. Podľa neho sa v tej druhej opozícii skrývajú vážnejšie problémy ako v prvej, pretože počas hospodárskej krízy v roku 2008 sa podľa neho zastavil proces znižovania rozdielov v hospodárskom rozvoji medzi novými a starými členskými štátmi. Rozdiel v životnej úrovni medzi východnými a západnými štátmi je však stále vysoký, čo jednoznačne spôsobuje napätie. „Migračná kríza to ešte zhoršuje,“ povedal Zaorálek a vyhlásil: „V Českej republike si myslíme, že rozdelenie EÚ je skutočným scenárom, pretože niektoré členské štáty sa našli vo vzájomnej konfrontácii. Máme obavy z procesov, ktoré môžu ohroziť jednotu Únie. Ak sa nám nepodarí vyriešiť vyššie uvedené antagonizmy, to všetko môže mať vážne dôsledky.“

Pri otázke na jeho skoršiu kritiku šéfa Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera (Zaorálek ho obvinil okrem iného z toho, ​​že sa nestaral o stanovisko Vyšehradskej skupiny pri migračnej kríze v roku 2015), šéf českej diplomacie zdôraznil, že „od Bruselu sa neočakáva, že bude riešiť problémy tých, ktorí sú nimi priamo dotknutí“. Pre ilustráciu uviedol migračnú krízu, pri ktorej „chcú rozhodovať nad našimi hlavami“. Zdôraznil, že každý štát by mal byť schopný rozhodnúť, či prijme utečencov.

Žiadosť rakúskeho kancelára Christiana Kerna znížiť finančné prostriedky EÚ pre Poľsko a Maďarsko, ktoré Kern obvinil z vyhýbania sa účasti na rozdelení utečencov, Zaorálek považuje za „nešťastný nápad“. „Zdá sa mi absurdné, že sa Brusel snaží vyriešiť problémy s jednou alebo viacerými krajinami Vyšehradskej krajiny tým, že im obmedzí kohézne fondy. Ak chce únia 27 zjednotených štátov zostať zjednotená, je to nepoužiteľný koncept,“ povedal.

Foto zdroj: lidovky.cz/foto.aspx?foto1=VSV49de7b_p201303150960101

(bre)