Západ odmieta dať na stôl dôkazy v rámci obvinení proti Rusku, pretože sú tajné. Podľa Lavrova je to smiešne

Časté pokusy Západu skrývať sa za “tajomstvami” v súvislosti s protiruskou rétorikou vyzerajú smiešne. Na stretnutí s predstaviteľmi Európskeho združenia podnikateľov to vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Zopakoval tiež, že obvinenia o zasahovaní Moskvy do prezidentských volieb nie sú podopreté žiadnymi dôkazmi.

“Tajomstvá sú veľmi zaujímavá záležitosť,” povedal 31. októbra šéf ruskej diplomacie. Pri tejto príležitosti uviedol viacero príkladov. Jedným z nich je vražda bývalého agenta FSB Alexandra Litvinenka. Ten v roku 2000 utiekol do Británie, kde v roku 2006 zomrel na následky otravy rádioaktívnou látkou. Západ zo zodpovednosti za jeho smrť obvinil Rusko.

“V tejto záležitosti bolo vykonané vyšetrovanie. My sme trvali na tom, aby bolo otvorené. Avšak tento prípad bol neverejný a za účasti špeciálnych služieb. Nazvali to verejným vyšetrovaním, ale v skutočnosti tomu tak nebolo. Doteraz nikto nevie, aké boli vznesené obvinenia a ktoré fakty boli prezentované,” vysvetlil ruský diplomat.

Ako ďalší príklad uviedol, zostrelenia malajzijského dopravného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, ku ktorému došlo v júli 2014 na východe Ukrajiny. Holandskí vyšetrovatelia vo svojej správe v roku 2016 uviedli, že stroj bol zasiahnutý raketou vypálenou z mobilného protilietadlového systému Buk, ktorý bol dopravený z Ruska. Lavrov toto vyšetrovanie označil ako nestransparentné.

“Materiály, ktoré sme predložili, sa buď nepreskúmali, alebo nie sú v správe uvedené,” poznamenal minister zahraničia.

“Pred dvoma rokmi chceli rýchlo ustanoviť tribunál. My sme im však povedali: Najprv ukončíme vyšetrovanie. Avšak vyšetrovanie sa doteraz neskončilo a predlžujú ho o ďalší rok. Neexistujú žiadne fakty, ale existuje snaha naďalej obviňovať v tomto smere Rusko. Keď sa pýtame, prečo nie je uvedený žiadny dôkaz, hovoria: je to tajomstvo,” dodal Sergej Lavrov

Na margo obvinení zo zasahovania Ruska do vlaňajších prezidentských volieb v Spojených štátoch minister poznamenal, že Američania namiesto predloženie dôkazov hovoria, že tieto informácie sú tajné.

“Úprimne povedané, tieto odkazy na tajomstvá sú pre ľudí smiešne,” uzavrel ruský politik.

Foto zdroj: https://www.rts.ch/info/monde/9044082-les-accusations-d-ingerence-russe-sont-un-fantasme-selon-serguei-lavrov.html

(tom)