Západom vytvorená bezpečnostná kríza v Európe

Západom vytvorená bezpečnostná kríza v Európe

Predsedníčka Rady federácie, hornej komory federálneho zhromaždenia Ruskej federácie, povedala na konferencii OBSE, že politika vedená západnými krajinami po rozpade ZSSR položila základy pre súčasnú bezpečnostnú krízu v Európe. Vo svojom prejave na konferencii venovanej pohľadu žien v rámci bezpečnostných politík realizovaných Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) – Matvijenková uviedla, že pozitívne posuny boli možné aj v tých najťažších podmienkach. Ůčastníkom konferencie v tejto súvislosti pripomenula, že OBSE bola vytvorená na vrchole studenej vojny v polovici 70-tych rokov minulého storočia.

“Dnes je však situácia v Európe iná. Medzi národmi teraz panuje nedostatok dôvery, politické napätie, zmrazenie alebo prerušenie hospodárskych väzieb, uplatňovanie sankcií a zvýšený nárast vojenských aktivít NATO,”povedala Matvijenková. “Koľko teroristických útokov je potrebných na to, aby sme si uvedomili, aby sa všetky štáty spojili vo svojom úsilí v boji proti globálnemu zlu? Rusko neustále volá k tomu, že je pripravené na spoluprácu,uviedla predsedníčka hornej komory ruského parlamentu. Pri tejto príležitosti navrhla, aby v rámci Parlamentného zhromaždenia OBSE bola vytvorená medzinárodná komisia pre boj proti terorizmu.

Dodala tiež, že démonizovanie Ruska západnými médiami situáciu, najmä pokiaľ ide o vzťahy medzi Ruskom, Krymom a Ukrajinou zhoršilo: “Konštantne obviňujú Rusko z obsadenia Krymského polostrova, čo nemá nič spoločné s realitou.”

V reakcii na vyhlásenie, v ktorom podpredsedníčka Európskeho parlamentu Ulrike Lunacek opäť nazvala zjednotenie Ruska s Krymom ako “okupáciu” a tvrdením, že boli porušené práva krymských Tatárov, Matvijenková pozvala členov parlamentu na Krym, aby o tamojšej situácii viedli diskusiu: “Uvidíte, že život tam je pokojný. Môžete sa tam tiež stretnúť so svojimi kolegami a počúvať ich príbehy. Mnoho zákonodarcov z rôznych európskych krajín za posledný rok už Krym navštívilo.” Matvijenková sa na konferencii tiež vyjadrila, že Rusko ocenilo záväzok OBSE v jeho úsilí o pokračovaní dialógu priateľským spôsobom.

Foto zdroj: www.islam.ru/content/veroeshenie/43539

(tom)