Zdravie pre Slovensko – Aj cez chilli papričky je dobré zahriať sa v chladných dňoch

Zdravie pre Slovensko – Aj cez chilli papričky je dobré zahriať sa v chladných dňoch

Ste milovníkmi štipľavých pikantných jedál? Je určite zdravé dávať si ich takpovediac so všetkým? Veď výnimkou už nie je ani čokoláda s chilli či zmrzlina s chilli… Ako vidia účinky kapsaicínu, čo je účinná látka obsiahnutá v štipľavých dobrotách?

Jedným z obľúbených vedľajších účinkov korenistých jedál je, že sa z nich chudne, lebo kapsaicín zrýchľuje metabolizmus, zvýši tepovú frekvenciu a telesnú teplotu, čo pomáha pri odbúravaní tuku v páse. Štipľavé papričky pomáhajú pri nachladnutí svojím obsahom vitamínu A a C, majú aj antibakteriálne vlastnosti, ničia žalúdočné baktérie. Niektoré štúdie naznačujú, že by mohli mať pozitívne účinky pri liečení autoimunitných ochorení, Parkinsonovej choroby či astmy. Niektoré štúdie sa zhodujú v názore, že u ľudí, ktorí pravidelne konzumujú štipľavé jedlo s obsahom chilii či kurkumy, je riziko vzniku krvných zrazenín oveľa menšie. Pravidelná konzumácia týchto látok zabraňuje poškodeniu ciev, znižuje krvný tlak ako aj zlý cholesterol.

Kapsaicín zohrieva telo a človek sa začne potiť – čo je síce dobré pre reguláciu telesnej hmotnosti, ale aj pri prechladnutí, zato pri pracovnom stretnutí to asi nebude na úžitok, treba zvážiť, kedy štipľavé áno a kedy nie.

Korenené jedlá nevyvolávajú pálenie záhy ani žalúdočné vredy, no v prípade tých, čo na ne trpia, môžu zhoršiť príznaky. V tomto prípade sa účinky dajú zmierniť bielym jogurtom či kyslou smotanou.

U niektorých ľudí pôsobí kapsaicín ako preháňadlo, tí by sa veľmi korenistým jedlám mali radšej vyhnúť. A tí, ktorí síce žiadne problémy pri jeho konzumácii nemajú, by nemali preháňať, pretože vo veľkom množstve tlmia chuťové poháriky. Niekoho môže kvôli poškodeniu slizníc aj bolieť brucho kvôli poškodeniu slizníc. Veľmi treba dávať pozor aj na dotyk očí a iných citlivých miest.

Zaujímavosťou je, že látka obsiahnutá v štipľavých papričkách pôsobí aj ako afrodiziakum. Lenže platí ako o aj pri ostatných dobrých veciach – všetko s mierou…

Foto zdroj: http://www.pluska.sk/fotogaleria-zahradkar/?foto=&clanok=686582

(iri)