ZDRAVIE PRE SLOVENSKO – Mýty o milovaní po päťdesiatke, ktorým netreba veriť

ZDRAVIE PRE SLOVENSKO – Mýty o milovaní po päťdesiatke, ktorým netreba veriť

Kvalita života aj vo veku zrelých jedincov je často determinovaná ich zdravotným stavom v rôznych desaťročiach ich životov, ale aj náhľadom spoločnosti na intimitu zrelších párov. To sa však už aj nastolením systému fungujúcej tzv. „ekonomiky strieborných vlasov“ postupne mení.

Milovanie ľudí v zrelom veku po päťdesiatke je obklopené ešte stále mýtmi a mylnými predstavami. Niektorí mladí ľudia si myslia, že sex je zaujímavý pre vekovú kategóriu okolo dvadsiatky či tridsiatky – nič však nie je ďalej od pravdy. Sex v strednom a vyššom veku je predmetom zmätených dezinformácií. Pozrime sa na niektoré mýty podrobnejšie.

Mýtus: Vo vyššom veku ľudia strácajú záujem o sex.

Skutočnosť: Neexistuje nijaká veková hranica pre sexualitu, pre ľudí vo veku 50 a viac rokov sexuálna spokojnosť závisí skôr od celkovej kvality vzťahu.

Mýtus: Ako muž starne, stráca schopnosť dosiahnuť erekciu.

Skutočnosť: Starnutie samotné nie je príčinou erektilnej dysfunkcie. Zníženie hladiny hormónov však spôsobuje určité zmeny. Muž možno potrebuje viac fyzickej stimulácie a jeho erekcia nemusí byť taká pevná ako keď bol mladší – ale sex nie je menej príjemný.

Mýtus: Emocionálne a psychologické faktory sú zodpovedné za nedostatok záujmu ženy o sex v strednom a vyššom veku.

Skutočnosť: Fyzické faktory môžu hrať ešte väčšiu úlohu. Hormonálne zmeny počas menopauzy môžu ovplyvniť ženskú sexualitu. U niektorých žien môže nižšia hladina hormónov znamenať nedostatok energie, iné ženy majú zvýšený záujem o sex po menopauze čiastočne v dôsledku zmeny pomeru testosterónu a progesterónu.

Mýtus: Žena starnutím stráca schopnosť dosiahnuť orgazmus.

Skutočnosť: Mnoho žien nachádza zvýšené sexuálne potešenie po menopauze, vrátane častých alebo intenzívnejších orgazmov.

Mýtus: Neschopnosť muža dosiahnuť erekciu je výsledkom emocionálneho problému.

Skutočnosť: Zodpovedné sú fyzické príčiny – problémy s krvným obehom, poruchy prostaty a vedľajšie účinky spojené s predpisovanými liekmi – ide až o 85 percent erektilných ťažkostí.

Mýtus: Páry v strednom a vyššom, ktoré nemajú pravidelný sex, stratili záujem o sex alebo o seba navzájom.

Skutočnosť: Ak nemajú staršie páry pravidelný sex, je to zvyčajne preto, že jeden z partnerov má nejakú chorobu alebo postihnutie.

Samozrejme, je pravdou, že sex vo vyššom veku nie je rovnaký, ako u mladých párov. Zmeny, ku ktorým dochádza, však nie sú všetky negatívne. Ako žena prechádza menopauzou a nemusí riešiť riziko otehotnenia, veľa párov sa uvoľní a teší sa z milovania viac. Partneri, ktorí sú na dôchodku alebo pracujú na skrátený pracovný úväzok,  majú na seba viac času a energie – nielen na milovanie, ale aj na ďalšie spoločné aktivity. V strednom a vyššom veku už poznáme svoje aj partnerovo telo dôverne, mnohé obmedzenia sa strácajú a práve vzájomná dôvera a láska robia sex kvalitným. Je viac emocionálne naplnený, pretože je poháňaný menej hormónmi a viac túžbou byť s milovaným človekom.

(iri)

Foto zdroj: amazonaws.com/wp-content/uploads/hearingr/2016/06/ElderlyCoupleWalking.jpeg