Zdvojnásobiť dôchodky veteránom bitky pri Slavkove!

Zdvojnásobiť dôchodky veteránom bitky pri Slavkove!

Vo Veľkej Británii si pripomenuli 100. výročie udelenia volebných práv pre ženy: od  6. februára 1918 síce britské ženy mohli voliť, ale iba tie, ktoré dosiahli vek 30 rokov, boli vydaté, mali majetok, alebo absolvovali univerzitu. 

Plnohodnotné volebné právo britské ženy však nezískali ihneď – až o desať rokov mohli voliť aj ženy, ktoré dosiahli vek 21 rokov. V súvislosti so storočným jubileom mnohí britskí politici a verejní politici žiadajú zbaviť viny feministky a sufražetky, ktoré boli odsúdené pred sto rokmi za prehrešky počas svojich demonštrácií a protestov.

Najväčšiu aktivitu v tomto smere prejavuje škótska poslankyňa a Ruth Davidsonová, predseda Labouristickej strany Jeremy Corbyn a ďalší. Na druhej strane britská ministerka vnútra Amber Ruddová vyhlásila, že sa nedajú odpustiť všetky činy sufražetiek, pretože mnohé sa dopustili aj násilných a iných trestných činov či priestupkov.

Mám rád Britov – takmer vo všetkom meškajú o storočie. Tie feministky (určite) by sa potešili, že ich zbavili viny… Potešili by sa, keby sa to stalo skôr, ale v súčasnosti už nežijú nielen oni a ich deti, ale sotva žije zopár ich vnukov. Takže Briti napravujú chyby v „pravý čas“…

Naši politici si vo všetkom berú príklad od našich „starších bratov“ v EÚ – Nemcov, Britov, Francúzov. Žeby aj teraz? Nemuseli by niekoho zbavovať viny, ale napríklad by urobili pre niektoré kategórie občanov niečo dobré a užitočné a tiež také „včasné“, ako vo Veľkej Británii. Napríklad by veteránom prvej svetovej vojny mohli umožniť cestovanie zdarma nielen vlakmi, ale aj autobusmi, hrdinom slovenských dobrovoľníckych výprav na území Uhorska poskytnúť byty zdarma a zdvojnásobiť dôchodky veteránom bitky pri Slavkove…

(pal)

Foto: https://www.express.co.uk/pictures/pics/6451/Suffragettes-movement-women-s-rights-pictures