Zdvorilostná návšteva Nemecka sa zmenila na vysvetľovanie

Pellegrini absolvoval štvrtú zahraničnú pracovnú cestu počas úvodných šiestich týždňov vo funkcii.

Po nemeckom prezidentovi Frankovi-Walterovi Steinmeierovi ho dnes popoludní prijala aj nemecká  kancelárka Merkelová.

Pôvodne to mala byť klasická, zdvorilostná a predstavovacia návšteva nového premiéra Petra Pellegriniho, avšak  siituácia sa  vyvinula tak, že Pellegrini musel svojej nemeckej partnerke Angele Merkel vysvetľovať aj to, do akej miery  bolo Slovensko zapletené do únosu vysokopostaveného vietnamského predstaviteľa.  

Nemecko očakáva, že Slovensko urobí všetko preto, aby vyšetrilo vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Po stretnutí s predsedom slovenskej vlády Petrom Pellegrinim to  uviedla nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová.

Skonštatovala, že okolnosti, za ktorých prevzal  Pellegrini vedenie vlády po Robertovi Ficovi, neboli jednoduché. Myslí si však, že Slovensko robí všetko pre vyšetrenie vraždy novinára Kuciaka.

Predsedovia vlád bilancovali vzájomné vzťahy krajín, okrem bilaterálnych otázok sa dotkli aj viacerých európskych tém. Merkelová ocenila orientáciu Slovenska na Európsku úniu, spoločnú európsku budúcnosť i rovnaké postoje v otázke menovej únie. 

Rozdielnosť názorov Merkelovej a Pellegriniho vznikol pri téme  migrácie. To označila  Merkelová za dôvod na zotrvanie v kontakte a zbližovanie pohľadov pred júnovým summitom EÚ.

Lídri diskutovali aj o plynovode Nordstream 2, ktorého prevádzka sa dotkne okrem Ukrajiny aj Slovenska.

Merkelová v tejto súvislosti poďakovala Slovensku za to, že umožňuje spätný tok plynu smerom na Ukrajinu. Hovorilo sa aj o clách, ktoré zavádzajú USA na dovoz hliníka a ocele. Snahou Nemecka pritom je, aby výnimky neboli predlžované iba o mesiac, ale aby boli trvalejšieho charakteru, prezentovala kancelárka.

Pellegriniho v Berlíne sprevádzal aj minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). „Chcem potvrdiť, že Nemecko pre Slovenskú republiku predstavuje najvýznamnejšieho obchodného partnera a minulý rok sme dosiahli rekordný vzájomný obrat a ja pevne verím, že tie čísla sa budú ešte ďalej zlepšovať,“ vyhlásil premiér, ktorý poďakoval Merkelovej za iniciovanie memoranda o prehĺbenom dialógu medzi krajinami. Tento rok bude podľa neho predstavený akčný plán, ktorý zadá úlohy expertom v jednotlivých rezortoch.

Slovensko ústami Pellegriniho v úrade spolkovej kancelárky deklarovalo svoju proeurópsku orientáciu i to, že si bude plniť záväzky vyplývajúce z členstva v NATO a výrazne zvýši výdavky na obranu v nasledujúcich rokoch. „Ako súčasť eurozóny Slovenská republika podporuje hlbšiu integráciu v konkrétnych oblastiach a tu v mnohých otázkach zdieľame rovnaký postoj, ako zdieľa Spolková republika Nemecko,“ skonštatoval slovenský ministerský predseda.

Pellegrini napokon oznámil, že Merkelová prijala jeho pozvanie na návštevu Slovenska. To jej predniesol ako predstaviteľ krajiny, ktorá bude od polovice roka predsedať Vyšehradskej skupine (V4). Návšteva sa uskutoční na jeseň, šéfka nemeckého kabinetu sa zúčastní rokovania krajín Vyšehradskej štvorky vo formáte V4 + Nemecko.