Zeman: Dubček sa v roku 1968 potentoval a za pádom komunizmu v Československu stál Gorbačov

Zeman: Dubček sa v roku 1968 potentoval a za pádom komunizmu v Československu stál Gorbačov

Český prezident Miloš Zeman sa pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku Československej republiky nelichotivo vyjadril o ministroch, ktorí v roku 1948 svojou demisiou umožnili komunistický puč. Vo svojom prejave na Pražskom hrade ich označil za blbcov. Kritike podrobil aj Alexandra Dubčeka, ktorý sa podľa jeho názoru v roku 1968 potentoval strachom.

Slávnosti sa zúčastnili aj slovenský premiér Robert Fico a český predseda vlády Andrej Babiš.

Ostré slová použil prezident, keď pripomenul ťažké chvíle, ktoré národ počas spoločnej republiky zažil.

„Uvedomte si, že sa stále hovorí o komunistickom puči, ale keby nebolo niekoľkých blbých ministrov, ktorí podali demisiu, potom by nebolo možné, aby sa Klement Gottwald oháňal ústavnosťou tohoto komunistického puču,“ vysvetlil Zeman a zároveň apeloval, aby sme hovorili o vlastných chybách.

„Rozprávajme sa napríklad o tom, či náhodou v roku 1948 nenastala finlandizácia vtedajšieho Československa,“ poznamenal prezident. Uvedený termín označuje komplikovaný povojnový vývoj medzištátnych vzťahov Fínska a Sovietskeho zväzu. Helsinki vtedy v záujme zachovania svojej zvrchovanosti formovali svoju zahraničnú politiku so zreteľom na stanovisko Moskvy. Inými slovami sa termín finlandizácia dá označiť ako dobrovoľné uznanie sféry vplyvu inej mocnosti.

Zeman dodal, že súhlas vtedajších predstaviteľov štátu s ruskou okupáciou im v konečnom dôsledku nepomohol. Vo svojej poznámke narážal na Dubčeka, ktorý podľa neho klesol na veľvyslanecký post v Turecku a potom už nezastával ani ten.

Pri tejto príležitosti poukázal na známu zásadu počas normalizačných rokov, ktorá hovorila, že „musím sa udržať vo funkcii, pretože inak by tam prišla ešte väčšia sviňa ako som ja“. Takýto postoj podľa neho demoralizoval spoločnosť. Ďalšou nádejou pre obyvateľov Československa bola podľa jeho názoru novembrová revolúcia v roku 1989. Upozornil však, že pád komunizmu v krajine vtedy nespôsobili disidenti z Charty 77, ale bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov.

„Myslím, že by sme mu mali vyjadriť svoju úctu,“ uzavrel Miloš Zeman.

Na slová šéfa Pražského hradu o Alexandrovi Dubčekovi zareagovali aj viacerí slovenskí predstavitelia. Minister kultúry Marek Maďarič sa proti nim ohradil a označil ich za dehonestujúce a nezdvorilé. Štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok povedal, že Zemanov výrok je nenáležitý.

„Do pozornosti českému prezidentovi preto dávam osvedčený latinský výrok, ktorý by mal platiť medzi takými blízkymi krajinami, akými sú Česko a Slovensko: Est modus in rebus, sunt certi denique fines. Sú určité spôsoby a hranice, ktoré sa neprekračujú.“ dodal Korčok.

Foto zdroj: https://www.lidovky.cz/dubcek-se-v-roce-1968-podelal-hruzou-rekl-zeman-na-slavnostnim-veceru-na-hrade-16x-/zpravy-domov.aspx?c=A180109_193953_ln_domov_ele

(tom)