Zeman hovoril v inauguračnom prejave o fašizme, neonacizme a manipulovaní médiami

Zeman hovoril v inauguračnom prejave o fašizme, neonacizme a manipulovaní médiami

Český prezident Miloš Zeman sa po druhýkrát ujal svojho päťročného mandátu zložením sľubu vo Vladislavskej sále Pražského hradu. Okrem bývalého prezidenta Václava Klausa a jeho manželky, bývalej prvej dámy Dagmar Havlovej, boli na hrade prítomní boli najvyšší ústavní činitelia, členovia vlády, poslanci, senátori, diplomati a ďalší hostia.

Po absolvovaní prezidentského sľubu nasledoval Zemanov prejav. V úvode vyhlásil, že iba bezprostredným kontaktom s občanmi je prezident plnohodnotnou hlavou štátu. Na ilustráciu uviedol, že v predchádzajúcom funkčnom období absolvoval viac ako štyri tisíc podobných stretnutí.

„Prezident nemal byť uzavretý za hradbami Pražského hradu alebo za múrmi zámku v Lánoch,“ vyhlásil Zeman. Pripomenul, že v uplynulých piatich rokoch ho na cestách do zahraničia sprevádzalo 18 podnikateľských misií a 400 podnikateľov.

Okrem pozitívnych skúseností sa zmienil aj o troch negatívach.

Prvou z nich je neonacistická hrozba, ktorú v Českej republike predstavuje Robotnícka strana sociálnej spravodlivosti. V tejto súvislosti vysvetlil rozdiel medzi fašizmom v Taliansku a nacizmom v Nemecku. Fašizmus sa ako taliansky fenomén podľa neho od nemeckého nacizmu odlišuje tým, že nebol výlučne antisemitský. Pripomenul, že Robotnícka strana aktívne spolupracovala s Kotlebovou ľudovou stranou Naše Slovensko, ktorá „schvaľovala vyvraždenie 60 miliónov slovenských občanov“. Český prezident sa tu zjavne pomýlil a pravdepodobne mal na mysli viac ako 60 tisíc slovenských židov.

Druhým problémom je podľa jeho názoru fenomén ekonomickej kriminality. Ako čiernu škvrnu označil známeho podnikateľa Zdenka Bakalu, ktorý z ťažobnej firmy OKD vytuneloval 100 miliárd korún.

Prezident ako tretie negatívum vidí v pokusoch médií manipulovať verejnosť. Pri tejto príležitosti poukázal znovu na Bakalu, ktorý v Českej republike vlastní viaceré známe médiá. Kritike podrobil aj Českú televíziu, ktorá podľa Zemana vo významnej miere fandí Kalouskovej strane TOP 09. Po týchto slovách poslanci za spomínanú stranu, na znak nesúhlasu, opustili Vladislavskú sálu.

Česká televízia promptne po prejave reagovala a vyspovedala viacero opozičných politikov, ktorí vyjadrili rozčarovanie nad slovami prezidenta. Štvrtkovou hlavnou témou českého mainstreamu tak bol prezidentov údajný útok na slobodu slova.

Foto zdroj: http://www.info.cz/cesko/milos-zeman-slozil-prezidentsky-slib-vse-podstatne-sledujeme-v-online-prenosu-25532.html

(tom)