Zeman sa podľa bývalej šéfky poslaneckej Snemovne dopustil vlastizrady

Bývalá predsedníčka českého parlamentu a súčasná poslankyňa za opozičných občianskych demokratov (ODS) Miroslava Němcová vyslovila na adresu prezidenta Miloša Zemana ostré slová. Podľa jej názoru sa prezident totiž dopustil vlastizrady.

Zeman v pondelok požiadal Bezpečnostnú informačnú službu (BIS), aby zistila, či sa na území Českej republiky nevyvíjal alebo neskladoval nervový plyn Novičok. Rusko pred nedávnom uviedlo, že táto nervovoparalytická látka mohla pochádzať aj z Česka. Ministerstvo zahraničných vecí, ale aj premiér Andrej Babiš to však dôrazne odmietli.

„Som presvedčená, že prezident sa vlastizrady dopustil. Svojimi slovami nahráva Rusku, nie stabilite Českej republiky,“ povedala Němcová.

Ministerka obrany Karla Šlechtová sa v súvislosti so Zemanovou požiadavkou domnieva, že zistenia BIS potvrdia informácie, ktoré má jej rezort k dispozícii, ale kvôli utajovanému režimu ich nemôže zverejniť.

O možnom podaní ústavnej žaloby na prezidenta za vlastizradu sa zmienilo aj hnutie Starostovia a nezávislí. Němcová to komentovala slovami, že nevie, či bude prípadná žaloba relevantná.

„V politickej rovine máme jasno, v trestno-právnej sa obávame, že podstata tejto záležitosti nebude taká, aby sa mohlo vo veci začať konanie,“ skonštatovala opozičná politička.

Českí opoziční predstavitelia si ako terč svojej kritiky v poslednom období – okrem Andreja Babiša – zvolili českého prezidenta. Miloš Zeman sa totiž vo svojom inauguračnom prejave zmienil o manipulačných praktikách Českej televízie a jej prepojení s politikmi z Kalouskovej TOP 09. Túto kritiku nezniesli viacerí opoziční predstavitelia a od toho momentu sa snažia hlavu českého štátu diskreditovať.

Foto zdroj: https://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=domaci&c=A130505_095433_domaci_brm&foto=BRD4afc09_141527_6472125.jpg

(tom)