Zeman vymenoval Babišov menšinový kabinet

Český prezident Miloš Zeman vymenoval 13. decembra menšinovú vládu, ktorú bude viesť český miliardár slovenského pôvodu a zároveň predseda hnutia ANO Andrej Babiš.

Nový vládny kabinet bude mať celkovo štrnásť ministrov, z ktorých päť riadilo svoj rezort aj v predchádzajúcej vláde Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Prezident počas slávnosti vymenovania Pražskom hrade zopakoval, že Babiša vymenuje za premiéra aj v prípade ak nezíska jeho jednofarebná vláda v parlamente dôveru. „Dodržíme svoj sľub a aj v prípade, že nedostane vláda dôveru, vymenujem ho po druhýkrát za premiéra a dám mu podstatne viac času na zostavenie vlády,“ vyhlásil Zeman.

Šéf hnutia ANO zatiaľ nemá podporu u ďalších parlamentných strán. Momentálne sa s nimi snaží dohodnúť na podmienkach, za ktorých by boli ochotné menšinový kabinet podporiť. Poslaneckú Snemovňu chce o vyslovenie dôvery požiadať 10. januára.

„Želajme si, aby niekedy vo februári bolo možné blahoželať Andrejovi Babišovi k tomu, že jeho vláda získala dôveru Poslaneckej snemovne,“ dodal český prezident. Pri tejto príležitosti pripomenul, že keď bol prezidentom Václav Klaus, tak nechal kabinet premiéra Mirka Topolánka vládnuť bez dôvery niekoľko mesiacov. „Niekedy sa treba riadiť historickými analógiami,“ dodal Miloš Zeman.

Hlava štátu upozornila, že nová vláda je plnohodnotná dňom menovania bez ohľadu na kritiku zo strany iných politických subjektov. Ministrov preto vyzval, aby na nič nečakali a začali pracovať.

Nový český premiér vyhlásil, že do konca týždňa bude na stole programové vyhlásenie vlády. Babiš tiež sľúbil, že jeho ministri budú od začiatku „makať a ťahať za jeden povraz“. Prioritou podľa jeho slov bude dôchodková reforma, ale aj elektronizácia štátnej správy.

Z Pražského hradu zamierili ministri a ich predseda k hrobu prvého československého prezidenta T.G. Masaryka, kde položili veniec.

O predčasných voľbách je momentálne zbytočné polemizovať, nakoľko väčšina malých parlamentných strán sa do nich napriek súčasnému stavu nehrnie.

Foto zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/512334/zeman-jmenoval-babisovu-mensinovou-vladu-ministri-pozadaji-o-duveru-10-ledna.html

(tom)