Zemanovo vianočné posolstvo o Babišovi, utečencoch, národných záujmoch, EÚ a NATO

Zemanovo vianočné posolstvo o Babišovi, utečencoch, národných záujmoch, EÚ a NATO

Český prezident Miloš Zeman sa vo svojom vianočnom posolstve vyjadril k súčasnej politickej situácii v štáte, ale aj k zahranično-politickým otázkam. K možnosti nevyslovenia dôvery novému vládnemu kabinetu Andreja Babiša českým parlamentom a v dôsledku toho k vypísaniu predčasných volieb sa hlava štátu vyjadrila skepticky.

„Chcem úplne jasne povedať, že to nikdy neurobím. Pretože predčasné voľby niekoľko mesiacov po riadnych voľbách by boli výsmechom občanom, ktorí išli voliť,“ vyhlásil Zeman. Podľa jeho názoru českí občania rozdali vo voľbách karty, s ktorými musia politici vedieť hrať.

Vyjadril tiež predpoklad, že Babišova menšinová vláda nakoniec získa súhlas dostatočného počtu poslancov, ktorí ju budú tolerovať. V prípade, že nový český premiér nezíska podporu v poslaneckej Snemovni, bude nasledovať jeho druhý pokus rokovať s politickými stranami, ktorý podľa prezidenta príde najskôr vo februári. Ako sa už skoršie Zeman vyjadril, Andreja Babiša plánuje poveriť rokovaniami o zostavení vlády aj druhýkrát.

Na tému zahraničnej politiky vo vzťahu Českej republiky k Európskej únii, resp. Severoatlantickej aliancii, prezident vyzdvihol potrebu, aby sa jeho krajina správala ako „energický a sebavedomý partner“. V tejto súvislosti zopakoval kritiku mechanizmu na prerozdeľovanie migrantov.

„Verím, že koncept migračných kvót skončí na smetisku dejín a že za rok sa už o ňom nebude hovoriť,“ povedal Zeman. Pri tejto príležitosti pripomenul svoje kritické slová na adresu EÚ, ktorá podľa jeho názoru nedokáže chrániť svoje vonkajšie hranice. Rovnako zdôraznil, že Severoatlantická aliancia by sa mala oveľa viac angažovať v boji proti islamskému terorizmu. Povedal tiež, že Česká republika musí v súvislosti s utečeneckou otázkou zdôrazňovať národné záujmy.

„A naším národným záujmom je pochopiteľne zachovanie suverenity Českej republiky. Nikto nám nemôže diktovať, koho umiestnime na svoje územie,“ prízvukoval český prezident.

Na záver prejavu sa Miloš Zeman vrátil k domácej politickej scéne, ktorá podľa jeho názoru zažila uplynulý rok zemetrasenie. Na ilustráciu uviedol žalostný výsledok dvoch tradičných politických strán v parlamentných voľbách – ČSSD a KDU-ČSL.

Dodávame, že politika sociálnych demokratov a ľudovcov v predchádzajúcej vláde Bohuslava Sobotku (ČSSD) prispela paradoxne k víťazstvu Babišovho hnutia ANO a tiež k volebnému úspechu nielen euroskeptickej Okamurovej SPD, ale aj Pirátskej strany.

Foto zdroj: https://www.novinky.cz/specialy/dokumenty/357256-dokument-vanocni-poselstvi-prezidenta-milose-zemana.html

(tom)