Židia vraj boli počas holokaustu pasívni, myslí si poradca poľského prezidenta

Židia vraj boli počas holokaustu pasívni, myslí si poradca poľského prezidenta

Pasivita zo strany židov počas nacistických represálií vysvetľuje kritiku nového poľského zákona zo strany Izraela, ktorý zakazuje obviňovať Poliakov za ich spoluvinu na holokauste. Tak sa vyjadril jeden z poradcov poľského prezidenta Andrzeja Dudu.

Andrzej Zybertowicz v rozhovore pre denník Polska Times vyhlásil, že zúrivá reakcia Izraela má veľa spoločného s „pocitom hanby za pasivitu Židov počas holokaustu“. V tejto súvislosti dodal, že Izrael bojuje jasným spôsobom za udržanie monopolu na holokaust.

Podľa Zybertowicza sa mnoho židov počas vojny dopustilo udavačstva a spolupráce s nacistami. Ako povedal, práve o tomto by sa v Izraeli mala viesť otvorená diskusia.

Pripomíname, že legislatívu už schválili obe komory poľského parlamentu a podpísal ju aj poľský prezident.

Ako sme už pred tým v Národných Novinách informovali, zákon podrobil kritike aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý ho označil za pokus prepísať históriu a prekrúcať pravdu. Poliakov preto vyzval prehodnotiť schválenú legislatívu.

Prezident Duda po podpísaní zákona požiadal poľský ústavný súd, aby jeho znenie podrobne preskúmal. Nevylúčil, že po tomto zhodnotení môže v rámci jeho znenia dôjsť v budúcnosti k určitým úpravám.

Premiér Mateusz Morawiecki v súvislosti so zákonom vyhlásil, že Poľsko nemá ohľadne holokaustu v úmysle obmedzovať slobodu prejavu.

„Rozumieme emóciám v Izraeli. Je treba veľa popracovať, aby sme sa mohli spoločne rozprávať o našej spoločnej a často komplikovanej histórii,“ dodal šéf poľskej vlády.

Foto zdroj: https://euobserver.com/justice/140794

(tom)