Žitný ostrov pre politikárčenie strán nevyhlásia za chránenú vodohospodársku oblasť

Najväčší problém našej spoločnosti je politizácia hlasovania za aj dobré zákony v NR SR. Hlasuje sa na základe prstu hore alebo dole. Ak je zákon podaný opozíciou – politickými stranami, tak v zásade koalícia hlasuje proti.  Toto tu trvá už 25 rokov. Je na zamyslenie, prečo poslanci NR SR sú poslušnými ovcami politických lídrov?  Poslanec NR SR by mal slúžiť v zaujme dobra pre spoločnosť a nie hrať hru prestíže, kto predkladá zákon. Aj z tohto dôvodu v utorok neprešiel zákon predložený opozíciou na ochranu Žitného ostrova.

Žitný ostrov, tak nateraz nebude chránenou vodohospodárskou oblasťou. Plénum Národnej rady SR totiž v utorok nepodporilo návrh zákona od SaS, ktorým sa mal Žitný ostrov za takúto chránenú oblasť vyhlásiť. Je predpoklad, že ak by zas boli liberáli pri moci, by nepodporili taktiež tento zákon, ak by ho predkladala opozícia. Tento trend by sa mal zastaviť a začať meniť volebný systém na odpolitizovanie  NR SR cez politické strany. Len tak môže ísť Slovensko napred.

Problém ochrany kvality podzemnej vody na Žitnom ostrove predstavuje nádrž statických podzemných vôd s akumuláciou vyše 15.109 m3 pomerne kvalitnej vody.  Pripomíname, že Žitný ostrov svojím potenciálom je schopný zásobiť vodou prakticky celé Slovensko. Reakcia na prijatie zákona má opodstatnenie z dôvodov zistenia toxických pesticídov vo  verejnom vodovode na Žitnom ostrove.

Opoziční poslanci priznávali, že právna norma by mala negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, ale pozitívny na životné prostredie.

Foto / zdroj ( ilustračné foto): https://www.dobrenoviny.sk/c/114642/objavte-poklady-zitneho-ostrova