Zlatá Nasťa Kuzminová získala dva krištáľové glóbusy vo finále Svetového pohára vo svojom rodisku v ruskej Ťumeni

Svetová biatlonová špička sa cez víkend stretla vo finále Svetového pohára v ruskej Ťumeni, v areáli Perla Sibíri. Vo svojom rodnom meste naša zlatá olympionička Nasťa   Kuzminová získala dve najcennejšie trofeje – dva malé krištáľové glóbusy!

Na celkové víťazstvo mala dobré predpoklady, viedla v oboch disciplínach. V hodnotení šprintu mala náskok 41 bodov pred Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou a 86 bodov pred Bieloruskou Darjou Domračevovou. Takže Kuzminovej by teda na víťazstvo v hodnotení šprintu postačilo aj 22. miesto. V hodnotení stíhacích pretekov bola Nasťa o 24 bodov pred  Dorotheou Wiererovou, o 40 pred Laurou Dahlmeirovou a o 43 pred Mäkäräinenovou. Ak by Talianka Wiererová zvíťazila v stíhacích pretekoch, Kuzminová mala skončiť aspoň siedma.

V piatok popoludní v posledných rýchlostných pretekoch sezóny Nasťa  Kuzminová bojovala najprv o malý krištáľový glóbus. Na 7,5-kilometrovú trať šprintu sa celkovo postavilo 77 pretekárok, z toho tri naše: Kuzminová a Ivona a Paulina Fialkové. Nasťa Kuzminová netrafila druhý terč v prvej streleckej položke a musela absolvovať trestné kolo. Aj v stoji netrafila prvý a piaty terč a musela poriadne bežecky pridať, aby udržala vedúcu pozíciu v celkovom hodnotení. Skončila síce dvanásta za víťaznou Darjou Domračevovou, ale podstatne je, že to jej postačilo a vyhrala malý krištáľový glóbus! V celkovom hodnotení Svetového poháru zostala na čele Kuzminová o šestnásť bodov pred Mäkäräinenovou. Paulína Fialková obsadila pätnáste miesto a v sobotu sa zúčastnila na stíhacích pretekoch.

V Ťumeni pripravili veľkolepé oslavy víťazov, pomaly pompéznejšie, ako na nedávnej olympiáde v Pjongčangu. Najprv odmenili medailistky a vecné ceny darovali dokonca prvým šiestim najlepším biatlonistkám piatkových pretekov. Napriek tomu, že slávnosti trvali takmer hodinu, nik z preplneného ťumeňského štadiónu neodchádzal. Presne o dvadsiatej hodine miestneho času (o šestnástej hodine nášho času) Nasti Kuzminovej odovzdali vytúžený malý krištáľový glóbus. Celý štadión aplaudoval a skandoval tradičné ruské „Molodec, molodec!“ Nasťu obklopili desiatky novinárov a nestíhala odpovedať na lavínu ich otázok…

„Dnes asi zasa všetci čakali, že čo Nasťa predvedie v obľúbenej disciplíne. Žiaľ, tri chyby mi trochu pokazili dobrú náladu. O to viac si vážim glóbus, že aj napriek pár takýmto nezdarom sa mi ho podarilo získať. Držať glóbus znamená krásne pocity, ale také iné ako zvyčajne, alebo keď vyhráte preteky na olympiáde. Sú to jedny preteky, môžu vyjsť či nemusia, ale glóbus znamená ocenenie celosezónnej práce. A to je niečo úžasné, hlavne vydreté po dlhodobom snažení. Cesta k nemu bola krásna, ale zároveň náročná. Priniesla množstvo zážitkov a skúseností,“ povedala Anastasia Kuzminová po slávnostnom ceremoniáli.

Nasťa síce získala malý glóbus, ale skomplikovala si šance na celkový triumf. Jej  náskok sa scvrkol už iba na šestnásť bodov. V stíhačke štartovala až z dvanásteho miesta a navyše Mäkäräinenová vybehla na trať o minútu skôr. Tento náskok zostal až do konca. Nasťa zasa mala problémy so streľbou, netrafila štyri razy, ale bežala opäť výborne a skončila na šiestom mieste. Mäkäräinenová vyhrala preteky a v celkovom hodnotení predbehla Nasťu, ale…

A tu sa začala biatlonová matematika. Fínka Kaisa Mäkäräinenová pred pretekmi na 12,5 km s hromadným štartom síce viedla pred Kuzminovou v priebežnom celkovom poradí o šesť  bodov, ale pri zohľadnení redukcie o dva najhoršie výsledky, čo sa pri konečnom účtovaní vždy udeje, v tom čase „virtuálne“ zaostávala za Slovenkou o päť bodov. A preto Nasťa získala aj ďalší malý kryštálový glóbus, ako celková víťazka stíhacích pretekov v sezóne! Dodáme, že Paulína Fialková v týchto pretekoch obsadila výbornú trinástu priečku.

Ak chcela Nasťa získať aj veľký kryštálový glóbus, mohla v posledný deň dokonca zaostať za Mäkäräinenovou, ale nie viac ako o tri miesta. Bohužiaľ, zasa ju zradila streľba. Ešte po deviatich kilometroch bola sedemnásť sekúnd pred Fínkou. Ale chybička na poslednej streleckej položke znova zmarila jej nádeje. Mäkäräinenová nasadila neuveriteľné tempo a predbehla Nasťu. V cieli bola šiesta, Kuzminová skončila jedenásta a iba o tri body zaostala za Fínkou v celkovom hodnotení. Obrovská smola, ale predsa dokázala získať dva z troch kryštálových glóbusov! Včera neudržateľná Mäkäräinenová dvihla nad hlavou veľký glóbus.

Vynikajúci úspech dosiahla Paulína Fialková, ktorá včera skončila na fantastickom druhom mieste, iba dve sekundy za víťaznou Bieloruskou Darjou Domračevovou. Prvý raz vo svojej kariére sa postavila na pódium víťazov. Zlatá Nasťa síce nezískala veľký kryštálový glóbus, ale ako prvá Slovenska získala dva malé glóbusy.

V každom prípade je to obrovský úspech.

(pal)

Foto zdroj: pal – screenshot match-tv.r)