Zlatou medailou od japonskej princeznej ovenčená lyžiarka Barbara Míková  „fičí na tráve“

Zlatou medailou od japonskej princeznej ovenčená lyžiarka Barbara Míková „fičí na tráve“

Lyžovanie na tráve na špeciálnych valčekových – pásových lyžiach, čiže „grasski“ ako športová disciplína má svoju popularitu vo svete už pomerne dávno. Slovensko patrí k tým „neskorším“ objaviteľom tohto náročného športu. Prvé náznaky rozvoja lyžovania na tráve sa u nás datujú do rokov 1975 až 1977. Napriek tomu je Slovensko momentálne veľmocou v lyžovaní na tráve, a to najmä vďaka niekoľkonásobnej majsterke sveta v tomto športe Barbare Míkovej (1991).

Barbara Míková patrí k dvom najlepším lyžiarom sveta v lyžovaní na tráve. Táto sedemnásobná majsterka sveta vydobyla pre Slovensko titul svetovej veľmoci v lyžovaní na tráve. Spolu s Edoardom Frauom (Taliansko) je celkovou víťazkou Svetového pohára 2017 v lyžovaní na tráve. Jej začiatky? V sezóne 2011 vyhrala juniorský Svetový pohár a na Majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku získala celkovo tri medaily: dve v seniorských a jednu v juniorských disciplínach.

Na Majstrovstvách sveta v roku 2013 v japonskom Šičikašuku získala v disciplíne super G zlatú medailu v superobrovskom slalome. Medailu jej na krk zavesila japonská princezná Tsuguko. Sezónu 2014/2015 ukončila na druhom mieste Svetového pohára.V júli 2015 sa zúčastnila pretekov v Iráne, súčasti Svetového pohára. Získala dve zlaté medaily. Slovenská výprava v počte jedna (!) pretekárka sa tak stala najúspešnejšia na podujatí.V septembri 2015 sa v talianskom Tambre umiestnila opäť na prvom mieste a získala opäť zlatú medailu.

Tohtoročný seriál Svetového pohára 2017 v lyžovaní na tráve pozostával  z piatich kôl, ktoré sa postupne konali v Rakúsku, Taliansku, Švajčiarsku, Českej republike a na záver opäť v Taliansku. V talianskom rezorte Santa Caterina bol poslednou súťažnou disciplínou šprint slalom. Barbara Míková tam získala už tretí krištáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári!

Zároveň obhájila aj prvenstvo v  disciplínach slalom, obrovský slalom a super-obrovský slalom. Z jej úspechov treba spomenúť určite aj tohtoročný bronz v disciplíne super kombinácia a striebornú medailu z obrovského slalomu z Majstrovstiev sveta v rakúskom Kaprune, kde bola silná konkurencia a veľmi nepriaznivé, sychravé počasie.

Lyžovanie na tráve v súčasnosti nepatrí medzi olympijské športy, ale svojich priaznivcov si našlo rýchlo najmä v krajinách ako Japonsko a USA, po nich nasleduje Rakúsko, Česko, Taliansko, Nemecko, Čína.

Na pohľad divoká a nebezpečná jazda na tráve vyžaduje koordináciu a sústredenie vo väčšej miere ako jazda na lyžiach. Predsa len, pád pri tomto lyžovaní je rizikovejší ako pád pri lyžovaní na lyžiach, hoci na tých sa dá paradoxne dosiahnuť vyššia rýchlosť. Brzdiť sa nedá, preto sa vyberajú také široké a trávnaté svahy, ktoré majú oproti sebe ďalší svah. Pretekári brzdia tak, že oblúkom vybehnú na svah oproti, čím spomalia rýchlosť až po zastavenie.

Na Slovensku je veľa ideálnych svahov pre rozvoj lyžovania na tráve. Medzi svetové svahy patria trate v Kálnici pri Novom Meste nad Váhom, z európskeho hľadiska sú výborné svahy na Bezovci i Ahoj, obidva pri Piešťanoch.

Foto zdroj: http://www.slovak-ski.sk/lyzovanie-na-trave/fotogaleria.html?start=7