Žltačka je stále na vzostupe, očkovanie si v podstate predbežne platí každý sám…

V bratislavskom kraji je žltačka stále na vzostupe. Od začiatku tohto roka k 22. novembru bolo hlásených 216 chorých, kým za celý minulý rok ich bolo len 70. Epidemiologickému informačnému systému EPIS bolo k tomuto dňu hlásených z celého Slovenska 601 ochorení na hepatitídu A.

Najvyššia chorobnosť je v bratislavskom kraji, konkrétne v Bratislave III, najmenej chorých je v žilinskom kraji – len sedem. Najviac chorých je medzi deťmi od 5 do 9 rokov. Informácie zverejnil na svojom internetovom portáli Úrad verejného zdravotníctva. Zároveň zverejnil už chronicky známe, ale nerešpektované fakty, ako chorobe predísť – hygienou, umývaním si rúk pred jedlom, po použití toalety, po ceste prostriedkami hromadnej dopravy, po návšteve lekára, po hre so zvieratami, po manipulácii s odpadom… a v neposlednom rade očkovaním.

Odporúčajú ho najmä rizikovým skupinám  – ochorenie môže totiž pre nich znamenať zhoršenie už i tak zlého zdravotného stavu. Ide napríklad o osoby s ochorením pečene či chorých na diabetes. Každý dobrý všeobecný lekár vie odporučiť svojim pacientom vhodnosť očkovania.

Problémom však je, že hoci sú obyvatelia bratislavského kraja ohrození, ani len tým pacientom, ktorí sú rizikoví, nepreplatia poisťovne všetky tri očkovacie látky. Márne ťahanice s nemenovanou poisťovňou len potvrdzujú, že hoci hygienici hovoria – a majú pravdu – že prevencia je lacnejšia ako liečba, farmaceutickým firmám a im „patriacim“ poisťovniam sa zdá, že stále je pre nich lepší pacient s trvalými následkami – ten predsa napokon zaplatí viac ako len za tri dávky vakcíny…

Mimochodom pre dospelého je jedna dávka vakcíny takmer za 50 euro. Takže je lepšie pacienta zastrašiť touto cenou krát tri a tým, že mu očkovaciu látku nepreplatia, a potom rátať s tým, že popri inej chronickej chorobe bude pacient míňať na lieky ešte i za svoj zhoršený stav spôsobený žltačkou. To je biznis…

Foto zdroj: http://www.familygolive.com/child-vaccinated-mmr-additional-nhs-catch-sessions-available/

(iri)