Zlyhanie migračnej politiky EÚ – utečenci v Líbyi žijú v pekle

Britská humanitárna organizácia Oxfam, ktorá sa zameriava na riešenie problémov s chudobou uviedla, že “zlyhanie utečeneckej politiky” európskych vlád spôsobilo, že migranti v Líbyi “žijú v pekle”. Tí, ktorí sa snažia utiecť, sú podľa jej názoru nútení k otroctvu a zároveň musia čeliť mučeniu.

Tisíce utečencov a migrantov v Líbyi musia pred tým, ako na svojej ceste do Talianska prekročia Stredozemné more, čeliť únosom, otroctvu, mučeniu a sexuálnemu násiliu,” uviedla Oxfam vo svojej najnovšej správe.

Líbya sa stala štátom, kde sa sústredia utečenci z celej Afriky, aby sa potom cez Stredomorie dostali do Talianska.

Podľa Oxfamu dosiahlo európske brehy v tomto roku približne 95 000 ľudí. Správa Amnesty International z júla tohto roka uviedla, že počet úmrtí prisťahovalcov v Stredodozemnom mori dosiahlo číslo 2 000.

V správe sa píše, že vojna Líbyi v roku 2011, v ktorej štáty Západu pomohli zvrhnúť režim Muammara Kaddáfího, spravila z krajiny “nestabilný štát, kde medzi sebou súperia milície a slabá centrálna vláda”. Dokument označuje Líbyu ako “hniezdo pre gangy, ktoré unášajú, zotročujú a vymáhajú peniaze od migrantov”.

Oxfam obvinila vlády európskych štátov za to, že sa snažia udržať migráciu v konkurenčných podmienkach.

“V dôsledku chybných politík vlád členských štátov, ktorých cieľom je zabrániť tomu, aby sa ľudia dostali do Talianska, tisícky ľudí sú uväznení v pekle, z ktorého sa Líbya stala,” dodáva organizácia s tým, že blok by nemal zabúdať, že je “baštou ľudských práv”.

V tejto súvislosti kritizovala dohodu medzi talianskymi a líbyjskými orgánmi z februára 2017, ktorá je zameraná na zníženie počtu utečencov, ktorí sa rozhodli pre riskantnú cestu zo severoafrického štátu do Európy.

Dokument tiež odsudzuje Taliansko za to, že v auguste odštartovalo námornú misiu, ktorá má pomôcť líbyjskej pobrežnej stráži zastaviť lode smerujúce z Líbye. Oxfam hovorí, že týmto krokom chce Rím zabrániť, aby “ľudia mali prístup do Európy”. Kritike podrobila aj kontroverznú dohoda medzi EÚ a Tureckom, ktorá hovorí o premiestnení “ilegálnych migrantov” z Grécka späť do Turecka.

 

Foto zdroj:https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/391270-co-urobi-zapad-v-libyi/

(tom)