Zmarený postup našich futbalových sokolov s pristrihnutými krídlami

Obzretie sa za práve skončenou neúspešnou kvalifikačnou anabázou našich futbalistov je smutné. Zatiaľ je predčasné presne analyzovať, kde leží reálny dôvod nášho neúspechu v kvalifikácii na MS 2018 v Rusku. Otázky však klásť treba. So vzďaľovaním sa sna o postupe na MS sa začal vyparovať aj sen nášho tímu o miliónoch eur, zaistených v prípade nášho úspechu. Splnila azda táto vidina „balíka peňazí“ napokon demotivačnú funkciu a hráči sa vari viac sústredili na ňu, než na samotnú hru a spoluprácu? Možno i preto sme prehrali už na začiatku s Anglickom či Slovinskom?

Po povinnom trnavskom víťazstve Slovenska nad Maltou v poslednom našom zápase kvalifikácie si tréner našich futbalistov Ján Kozák povzdychol, že nám môže k postupu na MS do Ruska chýbať jeden jediný bodík. Ktorý bod asi mal tréner na mysli?

Bol to bod stratený po tesnej prehre v Škótsku? Takmer všetci sme verili, že práve tam vydobyjeme ten prepotrebný bodík, najmä ak sme doma Škótov porazili 3:0. Kapitán slovenského národného tímu Martin Škrtel uznal v jednom z rozhovorov, že najbližšie k „zlatému bodu“ sme boli práve v Škótsku.

Atmosféra vytvorená škótskymi fanúšikmi v Glasgowe pre našich takzvaných sokolov bola adrenalínová a silno stresujúca. V atmosfére kotla pod tlakom však dokážu hrať len skutočne veľké mužstvá ako napríklad Nemecko. Zlé proroctvo nášho skúseného kouča Jána Kozáka sa síce naplnilo až dve minúty pred koncom zápasu naším inkasovaným gólom, ale začalo sa pomaly napĺňať už po pätnástich minútach hry, keď náš hráč Mak – podľa vyhlásenia jedného z našich komentátorov – až slabomyseľne a na hanbu celého sveta začal „prifilmovávať“ pád na seriózny faul v šestnástke. To rozhodcovi, očividne nenaladenému voči nám benevolentne neušlo, a po dvoch žltých kartách Maka červenou kartou predčasne poslal pod sprchy. Vari boli „naši sokoli“ na niečo podobné odkázaní? Túto otázku položil verejne už priamo komentátor.

Od tej chvíle sa vriaci škótsky kotol stal ešte horúcejším a s hendikepom iba desiatich hráčov na ihrisku sa nám rozplývala šanca na postup na budúcoročné MS v Rusku.

Čo čert nechcel či chcel, ani Marek Hamšík, na celej čiare vládnuci nielen v Neapole, ale v celom Taliansku, sa nielenže vôbec gólovo nepresadil, ale dokonca mu ani réžia našej hry na ihrisku nevychádzala, jednoducho sa mu veľmi nedarilo. Každý dobre vie, že je vedúcou osobnosťou nášho tímu, od ktorej takmer vždy závisí celý obraz, ba dokonca úspech či neúspech našej hry. Ale nikdy to nie je len o jednom individuálnom výkone. Chýbal nám aj povestný kus šťastia. Lenže pravda je, že šťastie praje iba pripraveným…

Foto zdroj: Sport.aktuality.sk

(kach)