Zmizlo alebo nezmizlo zlato z národného pokladu a prečo polícia zastavila vyšetrovanie?

Zmizlo alebo nezmizlo zlato z národného pokladu a prečo polícia zastavila vyšetrovanie?

V kauze zmiznutého zlata z národného pokladu došlo k pomerne prekvapivému obratu: polícia zastavila vyšetrovanie v tejto veci, ale výsledky neoznámila. Celá vec je ukončená, všetko sa vyjasnilo alebo nie? Vyšetrovanie pokračuje alebo…? Čo sa deje?

Verejnosť je v rozpakoch: prečo zastavili vyšetrovanie – našli zlodeja, bola to krádež a vôbec – našlo sa odcudzené zlato alebo nie? Prečo verejnosť neinformujú? Ľudia sa zložili na túto zbierku a nepovedia im, ako sa veci majú?

A medzitým by v tomto roku zbierka na národný poklad oslávila svojrázne jubileum: presne pred štvrťstoročím ju zorganizovala Matica slovenská. Na národný poklad sa Slováci skladali v rokoch 1993 až 1996. Mnohí dali, čo len mohli: peniaze, zlato, šperky, vzácne predmety a podobne. Hodnota národného pokladu dosiahla približne milión eur.

V médiách sa rozšírili správy, že Matica údajne prišla o viac ako 800 tisíc z finančnej zbierky, pretože  investovala do Podielového družstva Slovenské investície, ktoré však skrachovalo. Navyše vlani sa zistilo, že záhadným spôsobom zmizla časť zlatých predmetov zo zbierky. Na nezrovnalosti v nepeňažnej časti upozornil vtedajší predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Pre média vtedy prezradil, že zmizlo niekoľko desiatok zlatých predmetov, väčšinou to boli vzácne prstene. Vedenie Matice slovenskej vyhlásilo, že vinou Nadácie Matice celý náš národ prišiel o 26 miliónov korún, v prepočte takmer o 870 tisíc eur.

Roztočil sa kolotoč trestných oznámení, ktoré vznikali, ako na bežiacom pase. Navzájom sa obviňovala Matica slovenská a Nadácia Matice slovenskej, ktorá národný poklad spravuje. Práve Nadácia nebola spokojná s policajným vyšetrovaním a navrhlo stretnutie s vedením Matice slovenskej a jej predsedom. Uviedol to správca Nadácie Jozef Steiner.

Na druhej strane nové vedenie Matice slovenskej mieni vykonať hĺbkovú inventúru. Chcelo by predsa zistiť, čo všetko zmizlo z národného pokladu. „Faktom je, že evidencia niekoľkých desiatok chýbajúcich predmetov z drahých kovov zostáva naďalej sporná. Kompletná inventarizácia si vyžaduje vynaloženie značných finančných prostriedkov, ako aj vyjadrenia odborných znalcov a schválenie v predsedníctve a Výbore Matice slovenskej,“ podotkla  hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Matušková.

O priebehu policajného vyšetrovania  stavu národného pokladu verejnosť veľa toho nevie. Jediné, čo prezradilo vedenie Matice slovenskej je to, že bezpečnostná skriňa, v ktorej sa zlato z pokladu nachádza, je zapečatená a bez prítomnosti notárky ju neotvoria. Nezodpovedanými však zostávajú ďalšie, oveľa závažnejšie otázky. Tak teda zmizlo, alebo  nezmizlo zlato z národného pokladu? Čo všetko tam zostalo? Aký zlodej siahol na národný poklad? A prečo polícia zastavila vyšetrovanie – to znamená, že všetko zistila, všetko je jasné? Tak prečo potom o ničom neinformovala verejnosť?

Po vyše polroku polícia zastavila vyšetrovanie. Jej rozhodnutie bolo skutočne šalamúnske. „V predmetnej veci bolo trestné stíhanie dňa 6. novembra minulého roka zastavené z dôvodu, že vyšetrovaný skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci. Vec je právoplatná,“ uviedla hovorkyňa krajskej polície v Žiline Jana Baloghová. Čo to všetko znamená v preklade do rýdzej slovenčiny?

Skutok nie je trestným činom – to znamená, že krádež nebola? Veď keby zlato ukradli, to by  trestný čin určite bol – a dosť ťažký. Tak čo sa vlastne stalo? Čo ukradli a čo neukradli, čo vrátili a čo zmizlo, kto je zlodej a či ho už chytili? Ani na jednu otázku verejnosť nepozná odpoveď. Polícia zastavila vyšetrovanie: to znamená, že aspoň čiastočne objasnila prípad? Mohla by poskytnúť isté informácie pre verejnosť, pre ľudí, ktorí sa skladali na národný poklad, a majú právo vedieť, čo je s nim a ako sa veci majú. Zatiaľ z množstva otázok v tejto kauze poznajú odpoveď iba na jednu: „Polícia ukončila vyšetrovanie?“ – „Ukončila“. A čo bude ďalej?

(pal)

Foto: http://rebeca.sk/matica-slovenska-nazrela-narodneho-pokladu-zmizlo-zlato/